Peter Schreier slaví osmdesátiny

Německý tenorista a dirigent Peter Schreier, který několikrát vystupoval v Československu a České republice, oslaví 29. července osmdesátiny. Vynikl i jako písňový zpěvák, zejména v cyklech Schumanna a Schuberta a v písních Mozarta a Beethovena. Zvláště významné jsou nahrávky Schubertovy Zimní cesty s klavíristy Svjatoslavem Richterem a Andrásem Schiffem. Operní jeviště opustil v roce 2000, naposledy zpíval v roce 2005 (a zároveň dirigoval) při pražském provedení Vánočního oratoria.

Míšeňský rodák Schreier se začal hudebně vzdělávat ve sboru při kostelu sv. Kříže v Drážďanech. Tam jeho talent objevil sbormistr Rudolf Mauersberger, který ho nechal zpívat mnoho sólových partů. V šestnácti letech se jeho dětský soprán změnil v tenor, Schreier začal studovat zpěv a věnoval se i studiu orchestrálního a sborového dirigování (dirigoval od roku 1969).

Profesionálně debutoval v roce 1959 v roli Prvního vězně v Beethovenově Fideliovi, záhy nato zažil úspěchy v mozartovských rolích. V roce 1963 získal angažmá v berlínské Státní opeře, byl též pravidelným hostem ve Vídni. Od roku 1967 byl po čtvrt století pravidelným účastníkem Salcburského festivalu. Když v roce 1966 zemřel Fritz Wunderlich, byl označen za největšího žijícího mozartovského tenora, zejména kvůli pečlivé intonaci a dikci.

Foto Christian Ahsbar

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments