Petr Kofroň rezignoval na pozici uměleckého ředitele Opery ND

Petr Kofroň rezignoval dva měsíce před koncem svého funkčního období na pozici uměleckého ředitele Opery Národního divadla (ND) a Státní opery. Jeho kompetence přebírá dočasně do 31. července 2019 generální ředitel ND Jan Burian. Od 1. srpna se funkce ujme norský režisér Per Boye Hansen. Dnes o tom informoval mluvčí ND Tomáš Staněk. "Bereme jeho rozhodnutí na vědomí a děkujeme mu za dosavadní spolupráci, které si vážíme," uvedl Burian ke Kofroňovu rozhodnutí.
Petr Kofroň (foto Ilona Sochorová)

Kofroň je podepsaný pod dopisem, ve kterém 13. května zaměstnanci a umělci ND žádali vysvětlení okolností nástupu Hansena do funkce uměleckého ředitele Opery ND a Státní opery. V dopise zaslaném řediteli ND Burianovi položili 31 otázek k vizi a směřování Opery ND a Státní opery. Dopis podepsalo 339 osobností včetně vedení opery, sólistů, dirigentů, členů orchestru ND, členů orchestru Státní opery, členů sboru ND, členů sboru Státní opery a řady dalších.

Připravíme formou otevřeného dopisu odpověď, která bude obsahovat i ta fakta, která jsou všeobecně známa z otevřených zdrojů, nebo o kterých jsme měli za to, že jsme soubor opery informovali prostřednictvím ředitelky Opery Národního divadla a Státní opery,“ uvedl Burian v reakci na dopis.

Norský divadelní režisér Hansen po příjezdu do Prahy letos v únoru uvedl, že chce posílit mezinárodní postavení Opery ND, oživit historii české opery, zvýšit počet nových produkcí a profilovat umělecké soubory Opery ND a Státní opery. Hansenův tým, do kterého patří i německý dirigent a budoucí hudební ředitel Státní opery Karl-Heinz Steffens, se soustředí na znovuotevření historické budovy Státní opery po generální rekonstrukci. Divákům se má Státní opera poprvé představit slavnostním operním gala 5. ledna 2020.

Hansen na univerzitě v Oslu vystudoval divadelní vědu a pak studoval operní režii v německém Essenu. Od dubna 2012 do července 2017 byl uměleckým ředitelem Norské národní opery, která se vypracovala mezi přední operní scény a v roce 2015 obdržela v Londýně Mezinárodní operní cenu v kategorii Nejpřístupnější scéna.

Kvůli neshodám s tehdejším uměleckým ředitelem Opery ND Kofroněm odstoupil z funkce hudebního ředitele Opery ND v roce 2014 Robert Jindra.

Kofroň byl uměleckým ředitelem Opery ND a Státní opery od srpna 2013. Jako dirigent zde nastudoval operu Aloise Háby Nová země (2014), Musorgského Borise Godunova (2015), Giordanova Andreu Chéniera (2016) a Kašlíkův Krakatit (2017).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments