Kristjan Järvi zahájí letošní festival Leoše Janáčka

Letošní mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, který bude od 28. května do 1. července 2019 v Ostravě, Hukvaldech a dalších deseti městech, zahájí v ostravském domě kultury Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) pod vedením estonského dirigenta Kristjana Järviho. Zahrají Janáčkovu Sinfoniettu a skladby Sergeje Prokofjeva a Sergeje Rachmaninova. Novináře o tom dnes informoval ředitel festivalu Jaromír Javůrek.
Kristjan Järvi (foto Peter Adamik)

Na úvod festivalu zazní vedle Sinfonietty Prokofjevův Koncert pro klavír a orchestr č. 1 a Rachmaninovy Symfonické tance. “Pokud bych neměl rád jen jednu z uvedených skladeb, koncert bych nedirigoval. Všechny jsou totiž úžasné a vlastně si v průběhu jednoho večera nemůžete přát slyšet nic lepšího. Každý z těch autorů je jiný a osobitý, každá skladba unikátní, ale poslechnout si je všechny tři za sebou je jako projít třemi paralelními vesmíry, kdy jeden je lepší a krásnější než ten druhý,” řekl dirigent Kristjan Järvi, který v Ostravě na festivalu před deseti lety vedl Basel Chamber Orchestra.

Šestačtyřicetiletý dirigent se v České republice představil také před dvěma lety, když na festivalu Pražské jaro vedl Českou filharmonii. Také tehdy měl v programu Rachmaninova, konkrétně jeho Klavírní koncert č. 4 g moll.

S Pražským jarem letos festival Leoše Janáčka spojuje také vystoupení Toulouského národního orchestru s houslistou Renaudem Capuçonem. V Praze francouzský orchestr vedený ruským dirigentem Tuganem Sochijevem vystoupí 3. a 4. června. V Ostravě 5. června nabídne podobný program složený z děl Alexandra Borodina, Antonína Dvořáka, Clauda Debussyho a Igora Stravinského.

Pořadatelé vedle Toulouského národního orchestru přivítají klavíristy Sergeje Babajana, Tomáše Kača a violoncellistu Victora Julien-Laferriera. Řada festivalových osobností se s publikem setká u neformálních debat v Centru Pant. “Pokud mi to čas dovolí, nenechám si ujít budapešťský Lisztův komorní orchestr ani skvělé klavírní trio, v jehož čele stojí mimořádná houslistka Isabelle Faust,” řekl prezident festivalu Leoše Janáčka Ivan Ženatý.

Představení se budou konat ve 12 městech a obcích, hlavně v Ostravě a v Hukvaldech na Frýdecko-Místecku. Poprvé festival zamíří i do zahraničí: v kostele v polském Mikulově se 2. června uskuteční jeden z koncertů Dne slezských varhan III. V rámci doprovodného programu bude od 21. května do 21. června na Masarykově náměstí v Ostravě výstava fotografií Martina Straky z loňského ročníku festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat