Kristjan Järvi zahájí letošní festival Leoše Janáčka

Letošní mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, který bude od 28. května do 1. července 2019 v Ostravě, Hukvaldech a dalších deseti městech, zahájí v ostravském domě kultury Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) pod vedením estonského dirigenta Kristjana Järviho. Zahrají Janáčkovu Sinfoniettu a skladby Sergeje Prokofjeva a Sergeje Rachmaninova. Novináře o tom dnes informoval ředitel festivalu Jaromír Javůrek.
Kristjan Järvi (foto Peter Adamik)

Na úvod festivalu zazní vedle Sinfonietty Prokofjevův Koncert pro klavír a orchestr č. 1 a Rachmaninovy Symfonické tance. “Pokud bych neměl rád jen jednu z uvedených skladeb, koncert bych nedirigoval. Všechny jsou totiž úžasné a vlastně si v průběhu jednoho večera nemůžete přát slyšet nic lepšího. Každý z těch autorů je jiný a osobitý, každá skladba unikátní, ale poslechnout si je všechny tři za sebou je jako projít třemi paralelními vesmíry, kdy jeden je lepší a krásnější než ten druhý,” řekl dirigent Kristjan Järvi, který v Ostravě na festivalu před deseti lety vedl Basel Chamber Orchestra.

Šestačtyřicetiletý dirigent se v České republice představil také před dvěma lety, když na festivalu Pražské jaro vedl Českou filharmonii. Také tehdy měl v programu Rachmaninova, konkrétně jeho Klavírní koncert č. 4 g moll.

S Pražským jarem letos festival Leoše Janáčka spojuje také vystoupení Toulouského národního orchestru s houslistou Renaudem Capuçonem. V Praze francouzský orchestr vedený ruským dirigentem Tuganem Sochijevem vystoupí 3. a 4. června. V Ostravě 5. června nabídne podobný program složený z děl Alexandra Borodina, Antonína Dvořáka, Clauda Debussyho a Igora Stravinského.

Pořadatelé vedle Toulouského národního orchestru přivítají klavíristy Sergeje Babajana, Tomáše Kača a violoncellistu Victora Julien-Laferriera. Řada festivalových osobností se s publikem setká u neformálních debat v Centru Pant. “Pokud mi to čas dovolí, nenechám si ujít budapešťský Lisztův komorní orchestr ani skvělé klavírní trio, v jehož čele stojí mimořádná houslistka Isabelle Faust,” řekl prezident festivalu Leoše Janáčka Ivan Ženatý.

Představení se budou konat ve 12 městech a obcích, hlavně v Ostravě a v Hukvaldech na Frýdecko-Místecku. Poprvé festival zamíří i do zahraničí: v kostele v polském Mikulově se 2. června uskuteční jeden z koncertů Dne slezských varhan III. V rámci doprovodného programu bude od 21. května do 21. června na Masarykově náměstí v Ostravě výstava fotografií Martina Straky z loňského ročníku festivalu.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na