Petrof loni utrpěl kvůli epidemii pokles tržeb o 18 procent na 255 milionů korun
Původně firma Petrof plánovala pro loňský rok tržby kolem 290 milionů korun, po březnovém vypuknutí epidemie čekala jejich pokles až o padesát procent. To se ale nenaplnilo. “Přispělo k tomu zejména oživení trhu v Číně a udržení aktivních obchodů ve většině zemí,” uvedla ve zprávě prezidentka a majitelka Petrofu Zuzana Ceralová Petrofová, která je představitelkou páté generace rodiny Petrofů. Petrof vyváží do více než 65 zemí, Čína je největším trhem.
Podniku se na podzim podařilo vrátit i k normálním obchodům s Čínou, které byly narušené kvůli loňské návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu. Čínský odběratel od Petrofu v září s odkazem na Vystrčilovu návštěvu nepřevzal zásilku jedenácti nástrojů v hodnotě 200.000 eur (5,3 milionu korun). Nástroje pak koupila pro české školy rodinná nadace miliardáře Karla Komárka.
Výroba v Petrofu, jehož vznik sahá do roku 1864, běžela od druhé poloviny března do srpna v omezeném režimu. “Většinu provozů jsme utlumili, některé zcela uzavřeli. Avšak obchodní činnost v rámci povolených možností fungovala na maximum,” uvedla Ceralová Petrofová. Počet zaměstnanců firmy v průběhu roku klesl z více než 250 na necelých 200 lidí.
Petrof také využil vládní podpůrný program Antivirus, z nějž na udržení zaměstnanosti vyčerpal přes jedenáct milionů korun. Pro posílení financování podnik využil i garantovaných úvěrů z programů Covid I a Covid III a odklad splátek investičních úvěrů na šest měsíců. Firma také loni začala své kapacity více využívat i pro výrobu jiných produktů než pian a klavírů.
Pro letošní rok si firma stanovila plán tržeb v “opatrné” hodnotě 260 milionů korun. Případné neočekávané výkyvy by podniku měla pomoci tlumit finanční rezerva téměř šedesát milionů korun, kterou si firma vytvořila ke konci loňského roku.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]