Pěvecká soutěž Arabové mají talent má finalistku: Američanku

Třiadvacetiletá Američanka Jennifer Grout se postarala o velké překvapení v pěvecké soutěži Arabové mají talent. Dostala se do finále s tradičními arabskými písněmi. Přitom arabsky hovoří spíš špatně a na jevišti často nerozuměla pokynům porotců ani jejich hodnocení. Když ale začala zpívat, okamžitě si získala přítomné i odborníky. Finále se bude konat v sobotu večer, a jak uvedla zpravodajská stanice CNN, blondýnka Grout se může postarat o velké překvapení. Když poprvé vystoupila na jeviště, působila tam tak nepatřičně, že si mnozí mysleli, že je tam omylem. „Drásalo to nervy, protože jsem nerozuměla,“ řekla hudebnice, která studovala klasickou hudbu a operu. 

Jakmile ale naladila loutnu, věci se změnily. Zvolila repertoár egyptské legendární zpěvačky Umm Kulsúm, která je natolik uctívaná, že mnozí arabští zpěváci nemají odvahu předvádět její repertoár. „Když zpívám, jsem v jiném světě. V tomto smyslu jsem neměla obavy,“ vypráví Grout. Její podání klasické skladby Baed Anak (Daleko od tebe) se stalo hitem. „Jakmile jsem dozpívala, byli všichni v šoku. Když to soudci hodnotili, nerozuměla jsem,“ řekla Američanka. A nebyla sama. Ani diváci nechápali, jak může cizinka, která skoro nemluví arabsky, tak dobře zpívat jejich písně. 

Zájem o orientální hudbu v ní vzbudil za studií v Montrealu před třemi lety zpěv libanonské divy Fairuzy. „Nic podobného jsem do té doby neslyšela,“ řekla Grout. K východu se definitivně obrátila, když si poslechla zpěv Umm Kulsúm. „Je to překrásná hudba, její hlas mne oslovil. Je tak hluboká a dotkne se vás až do duše,“ sdělila Američanka. 

Začala se učit arabsky a také hře na místní tradiční loutnu. Odjela do Maroka, kde zpívala hudbu Berberů a vystupovala v Marrákeši. Účast v soutěži o nejlepší arabský pěvecký talent ji proslavila, ale nemá jenom fanoušky. Kritici se zlobí, proč se vůbec Američanka účastní soutěže pro Araby. Kritiku si vysloužila i známá libanonská zpěvačka Najwa Karam, která je v porotě a dala přednost Grout před skupinou arabských soutěžících. 

Ti nejostřejší kritici dokonce napadli Grout angličtinu a vyjádřili pochyby, jestli je vůbec Američanka. Tomu se mladá žena směje: „Vyrůstala jsem v Bostonu, rodiče mluvili s vermontským přízvukem. Chtěla jsem se naučit ten bostonský, protože jsem myslela, že se to nosí.“ Na Blízkém východě vyvolává senzaci tím, že zpívá tradiční písně, zatímco místní muzikanti se snaží přiblížit spíše k západní hudbě. 

Finále se bude konat v sobotu večer, živě ho bude vysílat stanice MBC a výsledek bude ohlášen po skončení. Zbývá si počkat, protože není vyloučeno, že arabským talentem se stane mladá žena z Massachusetts.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments