Pěvecké mládí na jihlavském festivalu

Dvěma přídavky před zcela vyprodaným společenským sálem hotelu Gustav Mahler skončilo vystoupení mladých českých pěvců v Jihlavě na dalším koncertu desátého ročníku festivalu Hudba tisíců v úterý 14. června 2011. Publiku se představili sopranistky Kateřina Šmídová-Kalvachová a Anna Trahová, tenorista Josef Zedník a basista Michal Kubečka. Klavírním partnerem a zároveň sólistou byl Miroslav Sekera.


Dramaturgie velmi dobře rozdělila celý program na písňovou tvorbu, která zazněla v první polovině koncertu, a na operní árie – mladí pěvci je zazpívali v druhé polovině. Michal Kubečka zahájil koncert písněmi Franze Schuberta; bylo to velmi plnokrevné provedení s důrazem na dramatičnost obou písní – Der stürmische Morgen a Die Krähe. Kateřina Šmídová-Kalvachová svojí interpretací písní Gustava Mahlera (Wer hat dies Liedchen erdacht, Wo die schönen Trompeten blasen a Es sungen drei Engel) potvrdila, že patří mezi největší naděje naší pěvecké scény. Její projev, zejména v písni druhé, byl plný opravdové mahlerovské lyriky, dokonale sytý tón s vyrovnaným rejstříkem ve všech polohách měl v sobě něco, o čem jsme byli zvyklí v případě Gabriely Beňačkové hovořit jako o „slovanské slze“. Skvělým výkonem se pak v závěru první poloviny večera prezentovali další pěvci – sopranistka Anna Trahová a tenorista Josef Zedník. Cyklus Sadaj, slnko, sadaj Sylvie Bodorové byl psán pro Štefana Margitu a Gabrielu Beňačkovou, kteří toto dílo rovněž nahráli, takže zde existuje velká konkurence. A mladí umělci v této konkurenci více než obstáli. Na pódiu půvabná Anna Trahová je intonačně přesná, hlas je nesmírně pohyblivý a má dostatečný lesk a průraznost i v kantabilních plochách. Stejně tak Josef Zedník exceloval například v obtížných pasážích stylizované halekačky, jeho hlas má velké rozpětí, neztrácí působivost ani v nižších dynamických polohách. V nesmírně náročném a zároveň velmi působivém díle Sylvie Bodorové (obtížné je zejména v oblasti rytmu a vzájemné souhry) oba pěvci a samozřejmě i klavírista Miroslav Sekera předvedli skutečný festivalový výkon.


Klavírista by si ovšem zasloužil i samostatnou hodnotící plochu. Oba jeho sólové vstupy – náročné virtuózní skladby Ference Liszta (zejména druhá z nich – Koncertní parafráze „Rigoletto“) byly zahrány famózním způsobem a vyvolaly skutečnou bouři nadšení. Miroslav Sekera je však nejen vynikajícím sólistou, ale i skvělým komorním partnerem, který má pro své pěvecké kolegy nesmírný cit a dovede s nimi „dýchat“ a sledovat dokonale pěveckou frázi.

V druhé polovině večera se posluchači přenesli na půdu převážně italské operní tvorby. Josef Zedník potvrdil, že mu není cizí ani velmi stylová a precizní interpretace barokních děl (Caccini – Amarilli) a pak sklidil volání „bravo“ za mimořádně zdařilou interpretaci světového operního hitu a tenorové „lahůdky“ – Nessun dorma. Michal Kubečka přesvědčil jako Vodník z Dvořákovy Rusalky. Je to pěvec se znamenitou výbavou a se schopností dokonale jevištně „prohrát“ svoji roli, ideální pódiový typ, posluchač jeho sugestivnímu výkonu věří od prvních tónů.

Rusalka v podání Anny Trahové přinesla pojetí, které je nejblíže Dvořákově lyrické hudbě. Technicky svrchované, cudné, nesmírně líbezné a jímavé, bez jakýchkoliv manýr. Naopak Kateřina Šmídová-Kalvachová svým sytým a široce barevným projevem v árii L´altra notte z opery Mefistofeles (Arrigo Boito) naznačila, že v ní roste jedinečný dramatický typ, Kalvachová jako by stále zpívala s neuvěřitelným nadhledem a vnitřní přesvědčivou silou.


Závěrečné číslo – populární duet z Traviaty v podání všech sólistů bylo jen „sladkou tečkou“ nesmírně zdařilého večera – dramaturgům se podařilo nejen vybrat mladé vynikající pěvce, ale rovněž program byl velmi atraktivní. Gustav Mahler, jemuž je celý festival v Jihlavě a na dalších místech věnován, by měl radost nejen jako skladatel, ale i jako operní dirigent.

Večer písní a árií
Smetana, Dvořák, Liszt, Mahler, Mozart

Kateřina Kalvachová Šmídová – soprán
Anna Trahová – soprán
Josef Zedník – tenor
Michael Kubečka – bas
Miroslav Sekera – klavír
Festival Mahler 2011
14. června Hotel Gustav Mahler Jihlava

www.mahler2000.cz

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat