Pěvecké mládí na jihlavském festivalu

Dvěma přídavky před zcela vyprodaným společenským sálem hotelu Gustav Mahler skončilo vystoupení mladých českých pěvců v Jihlavě na dalším koncertu desátého ročníku festivalu Hudba tisíců v úterý 14. června 2011. Publiku se představili sopranistky Kateřina Šmídová-Kalvachová a Anna Trahová, tenorista Josef Zedník a basista Michal Kubečka. Klavírním partnerem a zároveň sólistou byl Miroslav Sekera.


Dramaturgie velmi dobře rozdělila celý program na písňovou tvorbu, která zazněla v první polovině koncertu, a na operní árie – mladí pěvci je zazpívali v druhé polovině. Michal Kubečka zahájil koncert písněmi Franze Schuberta; bylo to velmi plnokrevné provedení s důrazem na dramatičnost obou písní – Der stürmische Morgen a Die Krähe. Kateřina Šmídová-Kalvachová svojí interpretací písní Gustava Mahlera (Wer hat dies Liedchen erdacht, Wo die schönen Trompeten blasen a Es sungen drei Engel) potvrdila, že patří mezi největší naděje naší pěvecké scény. Její projev, zejména v písni druhé, byl plný opravdové mahlerovské lyriky, dokonale sytý tón s vyrovnaným rejstříkem ve všech polohách měl v sobě něco, o čem jsme byli zvyklí v případě Gabriely Beňačkové hovořit jako o „slovanské slze“. Skvělým výkonem se pak v závěru první poloviny večera prezentovali další pěvci – sopranistka Anna Trahová a tenorista Josef Zedník. Cyklus Sadaj, slnko, sadaj Sylvie Bodorové byl psán pro Štefana Margitu a Gabrielu Beňačkovou, kteří toto dílo rovněž nahráli, takže zde existuje velká konkurence. A mladí umělci v této konkurenci více než obstáli. Na pódiu půvabná Anna Trahová je intonačně přesná, hlas je nesmírně pohyblivý a má dostatečný lesk a průraznost i v kantabilních plochách. Stejně tak Josef Zedník exceloval například v obtížných pasážích stylizované halekačky, jeho hlas má velké rozpětí, neztrácí působivost ani v nižších dynamických polohách. V nesmírně náročném a zároveň velmi působivém díle Sylvie Bodorové (obtížné je zejména v oblasti rytmu a vzájemné souhry) oba pěvci a samozřejmě i klavírista Miroslav Sekera předvedli skutečný festivalový výkon.


Klavírista by si ovšem zasloužil i samostatnou hodnotící plochu. Oba jeho sólové vstupy – náročné virtuózní skladby Ference Liszta (zejména druhá z nich – Koncertní parafráze „Rigoletto“) byly zahrány famózním způsobem a vyvolaly skutečnou bouři nadšení. Miroslav Sekera je však nejen vynikajícím sólistou, ale i skvělým komorním partnerem, který má pro své pěvecké kolegy nesmírný cit a dovede s nimi „dýchat“ a sledovat dokonale pěveckou frázi.

V druhé polovině večera se posluchači přenesli na půdu převážně italské operní tvorby. Josef Zedník potvrdil, že mu není cizí ani velmi stylová a precizní interpretace barokních děl (Caccini – Amarilli) a pak sklidil volání „bravo“ za mimořádně zdařilou interpretaci světového operního hitu a tenorové „lahůdky“ – Nessun dorma. Michal Kubečka přesvědčil jako Vodník z Dvořákovy Rusalky. Je to pěvec se znamenitou výbavou a se schopností dokonale jevištně „prohrát“ svoji roli, ideální pódiový typ, posluchač jeho sugestivnímu výkonu věří od prvních tónů.

Rusalka v podání Anny Trahové přinesla pojetí, které je nejblíže Dvořákově lyrické hudbě. Technicky svrchované, cudné, nesmírně líbezné a jímavé, bez jakýchkoliv manýr. Naopak Kateřina Šmídová-Kalvachová svým sytým a široce barevným projevem v árii L´altra notte z opery Mefistofeles (Arrigo Boito) naznačila, že v ní roste jedinečný dramatický typ, Kalvachová jako by stále zpívala s neuvěřitelným nadhledem a vnitřní přesvědčivou silou.


Závěrečné číslo – populární duet z Traviaty v podání všech sólistů bylo jen „sladkou tečkou“ nesmírně zdařilého večera – dramaturgům se podařilo nejen vybrat mladé vynikající pěvce, ale rovněž program byl velmi atraktivní. Gustav Mahler, jemuž je celý festival v Jihlavě a na dalších místech věnován, by měl radost nejen jako skladatel, ale i jako operní dirigent.

Večer písní a árií
Smetana, Dvořák, Liszt, Mahler, Mozart

Kateřina Kalvachová Šmídová – soprán
Anna Trahová – soprán
Josef Zedník – tenor
Michael Kubečka – bas
Miroslav Sekera – klavír
Festival Mahler 2011
14. června Hotel Gustav Mahler Jihlava

www.mahler2000.cz

 

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na