Písně z jiného světa, světová premiéra a rozjímání v káznici

Podzimní část Expozice nové hudby, která začíná už příští týden, připravila pro posluchače čtyři akce. Každá úplně jiná, každá na jiném místě. Spojuje je jedno, motto letošního 31. ročníku: "Když nestíháš, zpomal."
Káznice na Cejlu (foto Marek Rakovský)

První večer nese název Mimo čas a prostor. Světoznámá sopranistka Lore Lixenberg poprvé přednese kompletní mysteriózní cyklus Písně kozoroha Giacinta Scelsiho. Jedná se o zvláštní skladby mnohdy kroužící kolem jediného tónu, zato vždy velmi komplexní a ve svém průběhu překvapivé, nevztahující se k žádným vzorům ani žádné známé tradici, strhují nebývalou silou. „Italský aristokrat a skladatel komponoval velmi osobitým způsobem. Posadil se, nechal rozplynout mysl i čas a předzpívával svá díla zapisovačům. Jeho skladby tak jakoby přicházely z jiného světa, kde naplatí zákony dnešní uspěchané doby,“ uvedl dramaturg festivalu Viktor Pantůček. Koncert se koná 11. října v 19.30 ve Vile Stiassni.

Lore Lixenberg (zdroj Expozice nové hudby)

O dva dny později, tedy 13. října se festivalové dění přenese do Besedního domu, kde vystoupí španělský soubor Plural Ensemble specializující se na provádění soudobé hudby. „Našim záměrem není pouhé představení špičkových hráčů a unikátních kompozic domácím publiku, ale také snaha o zařazování českých skladeb do repertoáru těchto vynikajících těles. Na koncertně tak zazní například světová premiéra kompozice brněnského skladatele Ivo Medka a španělského skladatele Fabiána Panisella,“ doplnil Pantůček. Koncert je podle něj koncipován tak, aby opět jiným způsobem evokoval ono někdy nutné zastavení, zpomalení. Koncert začíná v 19.30 hodin.

Plural Ensemble (foto Silvia Gomez Cisneros)

Každý rok je záměrem festivalu dát prostor i místním špičkovým interpretům. V podzimní části se tak představí Brno Conterporary Orchestra a to v kapli bývalé káznice na Cejlu. Večer s názvem Dům strach spojí básně nespravedlivě odsouzeného Jana Zahradníčka s hudbou Fausta Romitelliho. Básně napsané během dnů žalářních a v paralelním světě znějící expresivní a emočně vypjaté kompozice nemocného a předčasně zesnulého italského skladatele Fausta Romitelliho. Dvě různé cesty od amoku a utrpení k naději a zmrtvýchvstání, to vše v mimořádném prostředí. Příběh utrpení a naděje se odehraje 17. října od 19.30 hodin.

Vašulka Kitchen Brno (zdroj Expozice nové hudby)

Festival zakončí 30. října slavnostní otevření Vašulka Kitchen Brno, zahájení provozu výstavního a výzkumného centra. Plnohodnotně vybavený prostor je zasvěcen experimentálnímu výzkumu elektronických médií.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky