Píšťaly pro nové varhany v Brně

Dva kamiony dnes ze Švýcarska přivezly píšťaly pro nové varhany v kostele Nanebevzetí Panny Marie v centru Brna. Nástroj se zařadí k nejlepším v Česku. Na kůru už stojí varhanní skříň s částí dřevěných píšťal, teď může začít montáž těch kovových. Největší z nich, takzvané prospektové píšťaly, měří několik metrů a do kostela je nosilo několik řemeslníků.„Varhany jsou po konstrukční a montážní stránce postavené a hotové. Teď budeme všechny píšťaly postupně pomocí malé kladky vytahovat přímo do varhan, kde se budou umisťovat. Potom dojde k intonaci a ladění,“ řekl dnes Jan Martin Bejček, autor návrhu varhan a představitel Nadačního fondu Campianus.

Poprvé se varhany naplno rozezní v červnu při svěcení a inauguračním koncertu, poté budou sloužit při mších i festivalech. Potřebných třicet šest milionů korun získává nadační fond Campianus z dotací i drobných darů. Zájemci mohou stále přispívat na celý rejstřík nebo některou z tří tisíc čtyři sta osmdesáti tří píšťal, a stát se tak navždy „kmotrem“ jednoho tónu královského nástroje. Zatím lidé adoptovali tisíc pět set padesát pět píšťal.

Původní barokní varhany v jezuitském kostele zničila v roce 1944 letecká bomba, od té doby stál na kůru provizorní nástroj. Skutečně špičkové koncertní varhany přitom milovníci duchovní hudby nenajdou ani v žádném jiném brněnském chrámu nebo sálu. I proto získal mezinárodní projekt na stavbu koncertních varhan v jezuitském chrámu podporu města, kraje, Evropské unie i stovek drobných dárců.

Výběrové řízení vyhrála švýcarská firma, v jejíchž dílnách také varhany poprvé vyrostly. Poté je řemeslníci rozebrali a převezli do Brna. Nástroj svým zpracováním barevně ladí s freskovou výmalbou chrámu. Celkem si varhany vyžádají dva a půl roku práce.

Ilustrační foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky