Plzeň: tahanice o nové divadlo pokračuje

Plzeňská radnice získala podle vlastních slov trumf pro další jednání s dodavatelem nového divadla za necelou jednu miliardu korun. Firma Hochtief požaduje uhradit dvacet pět milionů korun za takzvané vícepráce a prodloužit termín dostavby. Město v minulých dnech obdrželo dopis od správce stavby, pražské firmy Edifice contruction & consulting, která považuje požadavky Hochtiefu za neoprávněné a nátlakové. Řekl to náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD). Jeho strana ČSSD odmítá sumu zaplatit a nesouhlasí s prodloužením termínů. V názoru se prý sbližuje s koaliční ODS. Hochtief přitom ale svoje požadavky i nadále považuje za oprávněné.Podle Zrzaveckého si firmu Edifice jako svého partnera vybralo v soutěži město. „Nyní posuzujeme jak právní váhu dopisu, i to, jak s ním budeme pracovat dál. S primátorem (Martinem Baxou z ODS) ladíme strategii,” řekl. Edifice svou roli dohledu na stavbě plní a na stavbě „byla docela tvrdá”. Dopis, který může být podle náměstka významným argumentem v případném soudním sporu s Hochtiefem, je podle něj „hodně ostrý a otáčí situaci do opačné polohy, než dosud byla”. Píše se tam například, že „je na kontrolních dnech vyvíjený ze strany Hochtiefu nátlak na zástupce města”. „Aby byly ukončeny veškeré diskuze o vícepracích, abychom je zaplatili a hotovo,” řekl. Podle Edifice jsou požadavky dodavatele neoprávněné.

ČSSD říká, že nic nezaplatíme a že musí rychle stavět, protože podle smlouvy o dílo mají 1. srpna předávat kompletní stavbu. Požadavky na úhradu za zeminu a na posunutí termínu nejsou akceptovatelné. Podle právníků jde o práce spjaté a neměli bychom je platit. Měly být schválené před provedením. Ani ODS už dnes neříká, že je chce zaplatit. Nejsme názorově proti sobě, ale společný postup se ladí,” řekl.

Zkušební provoz divadla má být podle smlouvy zahájený už 1. května a Hochtief ho chce posunout na 15. června; předání stavby pak na 1. září. Z nedodržení termínů plynou penále pět set tisíc korun za den. „Chceme 2. září otevřít budovu veřejnosti, tak jak bylo naplánováno. Prodávají se vstupenky i předplatné,” uvedl náměstek.

Uvedl, že město je připraveno jít za generálním ředitelem i oslovit vlastníka Hochtiefu v Essenu. „Projekt překračuje hranice České republiky, protože v Evropě se nyní staví pouze dvě divadla. Je to věc strategická pro město i Hochtief. Reference, že nedodělali včas divadlo, a ohrozili tím projekt Evropské hlavní město kultury v roce 2015, by pro dodavatele nebyla dobrá,” dodal. Náměstek pochybuje, že se stavba dá do termínů stihnout, protože je hotová zatím ze šedesáti procent.

Hochtief požaduje dvacet pět milionů korun s DPH. Už 7. listopadu mu zastupitelstvo schválilo osmnáct milionů korun na změnu technologie. Zatím ale nebyl podepsaný dodatek ke smlouvě, a tak město sumu neuhradilo. Podle náměstka se může objem víceprací zvýšit, protože Hochtief chce vrátit do hry přes polovinu z padesáti jedna změnových listů, které město neuznalo.

Právní analýza a navržená strategie města musí být hotová do konce týdne a za týden ji dostanou zastupitelé. Na svém jednání 13. března pak řeknou, zda Hochtiefu peníze zaplatí. Pokud to odmítnou, město očekává dlouhý soudní spor. „Podle smlouvy nemají právo přerušit stavbu,” uvedl náměstek. Dodal ale, že smlouva je „divná”. Také interní audit města potvrdil, že některá její ustanovení jdou proto sobě. Dodavatel ale podle smlouvy garantuje, že s projektem souhlasí.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]