Liberecké divadlo uvede balet o Raškovi

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy připravuje balet, v němž se tanec netradičně setkává se sportem. Inspirovalo se knihou Oty Pavla o prvním českém olympijském vítězi a skokanovi na lyžích Jiřím Raškovi, podobně jako před několika lety liberecké Naivní divadlo. Jejich Pohádka o Raškovi byla tehdy vyhlášena nejlepší českou loutkovou inscenací. Baletní představení bude mít premiéru tento pátek od devatenácti hodin.Tanečně sportovní pohádku nazvanou Ota – Pavel – Raška pro liberecký baletní soubor připravil choreograf Martin Dvořák. „Téma jsem nosil v hlavě relativně dlouho, dramaturgicky zapadá do linie šéfky baletu Aleny Peškové – tedy témata spojená s Libercem. Jiří Raška tu totiž nějakou dobu skákal a skokanské můstky, co tu máte, jsou prostě inspiračním zdrojem i bez Rašky a Oty Pavla,“ uvedl Dvořák.

Motivem k nastudování příběhu o Raškovi je i kulaté výročí od vydání Pavlovy knihy, která vyšla před čtyřiceti lety – rok po autorově smrti v roce 1974. „Naše taneční zpracování však odkryje libereckému diváku ještě jeden dějový aspekt, a tím je životní osud Oty Pavla. Ten na pozadí vítězství Jiřího Rašky vnáší do našeho příběhu se šťastným koncem prvky lidské bolesti, prohry a osudové tragiky, které však nepsal Pavel na papír, ale sám žil,“ uvedl mluvčí divadla Jakub Kabeš.

Roli Jiřího Rašky ztvární Jaroslav Kolář a Otu Pavla si zahraje Alexej Jurakov. V abstraktních postavách M jako mánie a D jako deprese, které provázely život Oty Pavla, se představí Jan Březina a Rie Morita. Scéně bude vévodit skokanský můstek. „Diváci se mohou těšit na mimořádné sportovní i taneční výkony. Hudební koláž je složena z díla belgického skladatele Wima Mertense, z jazzu šedesátých let, zazní i česká modernistka Vítězslava Kaprálová,“ dodal Kabeš.

Jiří Raška zemřel před dvěma lety, olympijský závod na středním můstku vyhrál v roce 1968 v Grenoblu. „Byl to nádherný let v nekonečném tichu, který trval kratičký lidský věk,“ napsal o jeho triumfu ve své knize Ota Pavel. Na páteční premiéru přijede Raškův vnuk a bývalý reprezentant ve skoku na lyžích Jan Mazoch, který bude zároveň kmotrem inscenace.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky