PKF – Prague Philharmonia pokračuje ve svém komorním cyklu K

Po vynucené pauze nabídne PKF – Prague Philharmonia další z koncertů komorního cyklu K. Uskuteční se 21. září, tradičně v barokním refektáři Profesního domu od 19.30 hodin. Těšit se můžete na Zemlinského kvarteto, držitele ceny Diapason d’Or a vítěze soutěže Quatuors à Bordeaux. Představí se s nimi hráčky PKF – Prague Philharmonia Jaroslava Tajanovská (hoboj) a Lenka Filová (anglický roh). Komorní cyklus K ovšem nabídne i další hudební lahůdky.
Emmanuel Villaume a PKF – Prague Philharmonia (foto Milan Mošna)

„Ovládnutí komorní hudby je esenciální kvalitou pro zvládnutí velkého symfonického repertoáru. I proto hraje PKF na takové úrovni,“ říká její šéfdirigent Emmanuel Villaume a nepřímo tak zve do Komorní cyklu (K) PKF – Prague Philharmonia. Ten se stal během desítek let nádhernou přehlídkou umělecké úrovně jednotlivých členů orchestru a jejich citu pro komorní hru. K tomu nabízí fantastické nástrojové kombinace, objevitelský program a řadu mimořádně zajímavých hostů.

Mimořádní hosté
Páteří Komorního cyklu jsou tradičně hráči PKF, jež se výjimečnou měrou angažují v komorních uskupeních nejrůznějšího ražení a jsou i vynikajícími sólovými hráči. Tuto nevídanou kvalitu cyklus ještě dále znásobuje řadou speciálních hostů. V letošní sezoně to bude například Zemlinského kvarteto (otevírací koncert 21. 9.) nebo sopranistka Kateřina Kněžíková, která se představí v závěrečném koncertu (28. 6.) společně s držitelem Classic Prague Award 2020, dechovým souborem Belfiato Quintet.

Debuty a světové premiéry
Ani v letošní sezoně nebudou chybět tradiční debuty a světové premiéry děl napsaných přímo pro Komorní cyklus. Poprvé se představí Trio Incendio (12. 10.), vítěz prestižní mezinárodní soutěže Gianni Bergamo Classic Music Award 2017 ve švýcarském Luganu, FAMA Quartet (15. 3.), smyčcové kvarteto, které dnes patří mezi tuzemskou špičku v oblasti interpretace současné tvorby, a mladý, dynamický BRASSTet (12. 4.), vítěz Mezinárodní soutěže žesťových souborů v jihokorejském Jeju 2019. Na koncertě populárního souboru Quasi Trio (10. 5.), které patří mezi nejžádanější komorní soubory nejen z řad abonentů, zazní světová premiéra skladby pro klarinetové trio Elišky Cílkové s hostem Jiřím Javůrkem.

Unikátní nástrojové kombinace
Úspěch varhan v loňské sezoně motivoval PKF představit i v té letošní nástroje, které bývají jen zřídka hosty komorních pódií. Letos to bude například anglický roh, jenž se proslavil slavným sólem v Largu symfonie Z Nového světa Antonína Dvořáka (21. 9.). Třetí koncert cyklu (30. 11.) představí v mnoha překrásných kombinacích královský nástroj harfu, mimo jiné ve snové Introdukci a Allegru pro harfu, flétnu, klarinet a smyčcové kvarteto Maurice Ravela. Zazní Velšské písně Ludwiga van Beethovena pro mezzosoprán a klavírní trio (12. 10.) či skladby nastudované speciálně pro Komorní cyklus PKF na koncertě Tria Clavio (14. 12.).

Koncertní mistři PKF
V letošní sezoně budeme mít krásnou příležitost setkat se se všemi třemi koncertními mistry PKF: Romanou Špačkovou (recitál 8. 2.) a Janem Fišerem a Lukášem Pospíšilem, kteří společně provedou Duo pro housle a violoncello skladatele Erwina Schulhoffa, jedné z výrazných osobností tzv. „Entartete Musik“ (30. 11.)

Rodinná atmosféra v krásném prostředí
„Lidé k nám chodí nejen za hudbou, ale i odpočinout si a zrelaxovat v krásném prostředí. Koncerty jsou uváděné a kouzlo hudby umocňuje i nádherná architektura barokního refektáře Profesního domu na Malé Straně, kde se naše tradiční ‚pondělky‘ konají,“ říká o komorním cyklu jeho duše a dramaturgyně Martina Sermain. „Snažíme se postavit barevnou sezonu, ve které si každý, kdo má komorní hudbu rád, určitě vybere něco ‚svého‘. Pokud hledáte krásu a porozumění, rádi vás mezi námi přivítáme.“

Náhradní termíny zrušených koncertů z jara 2020

Bach. Roussel. Kodály
Po 2. listopadu 2020 19.30
Trio Gratia
Lenka Řeřichová — flétna

Haydn. Mozart. Dvořák
Po 23. listopadu 2020 19.30
Bennewitzovo kvarteto
Jan Brabec — klarinet

Ravel. Štochl. Takemitsu
Po 7. června 2021 19.30
Trio Concertante

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments