PKF – Prague Philharmonia připravila na říjen bohatý program

PKF – Prague Philharmonia svou 28. koncertní sezonu úspěšně zahájila již začátkem září. V říjnu ale bude v zahajování pokračovat, diváci se dočkají prvního koncertu cyklu S věnovaného soudobé hudbě, i oblíbeného cyklu dětských koncertů v Rudolfinu. Vrcholem říjnového programu je orchestrální koncert s dirigentem Harrym Bicketem, plánovaný na 26. října.

PKF - Prague Philharmonia (zdroj PKF - Prague Philharmona, foto Milan Mošna)
PKF – Prague Philharmonia (zdroj PKF – Prague Philharmona, foto Milan Mošna)

Harry Bicket, dirigent se světovým renomé a specialista na hudbu baroka a klasicismu nebude dirigovat PKF – Prague Philharmonia poprvé. S tělesem již úspěšně spolupracoval v roce 2019, kdy do Prahy přivezl například suitu Les Boréades od Jean-Philippe Rameaua. Letos jsou na programu dva velikáni klasické hudby: Johann Sebastian Bach a Wolfgang Amadeus Mozart. Na hudbu těchto géniů se však v programu nazírá různě. Vedle děl „v originálu“ totiž diváci uslyší jejich hudbu i v daleko modernějším hávu. Dramaturgie zahrnuje Čtyři preludia a fugy z Dobře temperovaného klavíru od Igora Stravinského, nebo Mozartovou Fantazii f moll pro hrací hodiny v úpravě samotného Bicketa.

V říjnu přivítá PKF – Prague Philharmonia i dalšího umělce světového věhlasu: „krále lesního rohu“ Stefana Dohra. Prvního hornistu Berlínské filharmonie diváci uslyší již 18. října v rámci donátorské abonentní řady Lobkowicz abonmá. V Lobkowiczkém paláci se představí jako sólista i jako dirigent. Na programu budou díla Josefa Suka, Wolfganga Amadea Mozarta a Leoše Janáčka.

Cyklus soudobé hudby S bude již poněkolikáté v rukou dramaturgyně Hany Dohnálkové. „Letošní dramaturgie je zaměřena převážně na současné české a slovenské autory, dvěma závěrečnými koncerty se pak přesuneme do Polska a Maďarska. Koncerty jsou tradičně moderované a hosty programu jsou samotní autoři, hudební skladatelé, kteří uvedou a představí svoje dílo,“ uvádí Dohnálková. Pro první koncert letošní řady zvolila dva výrazné české autory dvacátého století: Viktora Kalabise a Jana Kapra. Účinkovat budou Barbora Haasová, Lukáš Pospíšil, Roman Hranička a Prague Philharmonia Wind Quintet. Koncert se koná 19. října 2021.

„V hlavní roli orchestr“ – tak zní letošní podtitul dětské abonentní řady PKF. Režisérky Veronika Poldauf a Šárka Krejčí seznámí dětské diváky s jednotlivými nástrojovými sekcemi orchestru a nezapomenou ani na to, jak se orchestr vyvíjel. O jeho proměnách v průběhu dějin se diváci poučí již 24. října 2021 v Rudolfinu v prvním programu s názvem „Na cestách časem“. Zastávkami budou například díla Jean-Baptiste Lullyho, Wolfganga Amadea Mozarta či Dariuse Milhauda, od něhož zazní část saxofonové prskavky Scaramouche.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments