PKF – Prague Philharmonia triumfálně uzavřela americké turné
Koncertem ve vyprodaném sále pro tři tisíce lidí, v San Francisco Symphony Hall, se v neděli uzavřelo americké turné orchestru PKF – Prague Philharmonia, které svou délkou patří k výjimečným i u tohoto tělesa, které je na cestách velmi často.
Tři týdny cestovali hudebníci PKF se svým šéfdirigentem ve dvou autobusech a s nástroji v obrovských „truckách“ od Floridy po Kalifornii. Pro mnohé z nich, ač jde o ostřílené cestovatele, byl tento zájezd opravdovým zážitkem, i co se týče možnosti spatřit přírodní zajímavosti krajiny. „Vidět proměny této velké země bylo fascinující. Začínali jsme koupáním v moři v Miami, následoval úplně zasněžený a tudíž neviditelný Grand Canyon, Red Rocks, zvláštní atmosféra arizonské pouště a kolibříci v hotelu v San Diegu,“ popisuje své zážitky flétnista Oto Reiprich. Ničím překvapen naopak nebyl šéfdirigent Emmanuel Villaume, který všechny koncertní sály již znal ze svých předchozích vystoupení – ostatně znalost prostředí a kontakty byly důvodem, proč si vedení PKF před dvěma sezonami Villauma vybralo za uměleckého ředitele a šéfdirigenta.
Výjimečná byla také spolupráce s prvotřídními sólisty: v USA nesmírně populární houslistkou Sarah Chang, pianistou Andrewem von Oeyenem (ten hostoval i v pražské sezoně PKF) a zejména francouzským violoncellistou Gautierem Capuçonem, jemuž aplaudovalo publikum a který si získal velké sympatie českých hráčů. O tom, že byly vzájemné, svědčí i fakt, že tato superstar violoncella usedla ve Dvořákově symfonii do řad orchestru.
Americké turné bylo šéfdirigenta Emmanuela Villauma, který v USA působí, příležitostí představit „svůj“ pražský orchestr, pozvednout jeho prestiž, získat nové kontakty a navázat případnou další spolupráci. „Doufáme, že je to první z mnoha amerických turné, které budou následovat,“ doufá Villaume. Upozornil na standing ovations po každém vystoupení, na zájem posluchačů (většina koncertů byla vyprodaná) a zmínil nejdůležitější navštívené destinace: Coplay Symphony Hall v San Diegu, Ann Arbor v Michiganu, San Francisco Symphony Hall. „Fakt, že hrajeme pokaždé v jiném sále s jinými vlastnostmi, přispívá k udržení pozornosti i na takto dlouhé šňůře,“ upozorňuje Villaume a pochvaluje si nasazení, jakého jsou hráči PKF schopni.
Přáním pořadatelů napříč USA bylo slyšet českou hudbu a program turné byl tomu přizpůsoben. Kromě půvabného Mendelssohnova klavírního koncertu tedy zněla hudba Bedřicha Smetany (Vltava) a Antonína Dvořáka (8. symfonie, Houslový koncert, Violoncellový koncert). Z kritik je zřejmé, že pojetí PKF vnímají v Americe za autenticky „české“. „Pro první velké turné se přímo nabízelo vybrat český program,“ říká dirigent. „A domnívám se, že jsme tím udělali velký dojem.“
Není bez zajímavosti, že tomuto dlouho a pečlivě plánovanému zájezdu (uvažovat se o něm začalo už v roce 2014) předcházela fundraisingová kampaň v USA. Finanční výsledek tedy nebude znamenat schodek v rozpočtu orchestru, který coby příspěvková organizace bez zřizovatele každoročně usiluje o finanční stabilitu.
PKF – Prague Philharmonia letos tráví v zahraničí zhruba osmdesát dnů. Celkem pět projektů má v Královské opeře v Ománu a na jaře pojede velké turné se sopranistkou Dianou Damrau. Nejbližší příležitost slyšet orchestr v Praze nastane 26. února v Rudolfinu.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]