PKF – Prague Philharmonia věnuje koncert nedávno zesnulému Hanuši Bartoňovi

Cyklus soudobé hudby S orchestru PKF — Prague Philharmonia pokračuje v úterý 12. prosince 2023 ve Studiu Švandova divadla v Praze. Druhý koncert, s podtitulem Hanuš Bartoň a Michal Nejtek – Hudba po roce 2000, bude věnován Hanuši Bartoňovi, který se ještě podílel na jeho přípravě.
Michal Nejtek (zdroj Topic PR)
Michal Nejtek (zdroj Topic PR)

„Koncert, který se měl konat za osobní přítomnosti obou skvělých současných českých skladatelů a přátel zároveň – Hanuše Bartoně a Michala Nejtka zhatila v létě tohoto roku zpráva o náhlém úmrtí Hanuše Bartoně. Jelikož byl Hanuš u dramaturgických příprav koncertu a velmi se těšil z toho, že se koncert po jeho odložení v době covidu-19 nakonec uskuteční, rozhodli jsme se s Michalem Nejtkem, že jej provedeme v nezměněné podobě i dramaturgii a věnujeme jej právě Hanuši Bartoňovi. Věříme, že ten večer bude prostřednictvím svojí hudby s námi,“ říká k připravovanému koncertu dramaturgyně cyklu Hana Dohnálková.

Na programu jsou kompozice obou autorů. Úvodní číslo bude patřit právě Hanuši Bartoňovi a jeho skladbě „In D“ pro sólový klarinet a zvukovou stopu (2004), kterou přednese klarinetista Jan Brabec. Tón „d“, který je v jeho tvorbě specifický, bude stěžejním i v následující Bartoňově skladbě 32 variací na tón D pro housle, klarinet a violoncello (2016) v interpretaci Michala Sedláčka, Jindřicha Pavliše a Lukáše Pospíšila.

Sólové skladby Michala Nejtka Tasted Thoughts (2015) pro klarinet se ujme Jindřich Pavliš. Deset miniatur pro dechové trio (2009) zazní v podání Lenky Filové (hoboj), Jindřicha Pavliše (klarinet) a Václava Fürbacha (fagot). Celý program pak zakončí Trois morceaux délicieux pro klarinet, klavír, housle a violoncello (2016), kdy výše zmíněné interprety doplní klavírista Martin Fila.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments