PKF — Prague Philharmonia zahraje pod taktovkou Juliana Rachlina

PKF — Prague Philharmonia přichází hned zkraje nového roku s dalším abonentním koncertem. S programem složeným z děl Wolfganga Amadea Mozarta a Franze Schuberta se orchestr představí již 9. ledna 2022 v Rudolfinu. Orchestr zahájí svůj rok 2022 s jedním z nejuznávanějších hudebníků dneška: s houslistou, violistou a dirigentem Julianem Rachlinem.

Sarah McElravy (zdroj Sarah McElravy, foto Lisa-Marie Mazzucco)
Sarah McElravy (zdroj Sarah McElravy, foto Lisa-Marie Mazzucco)

Večer s tímto jedinečným umělcem byl přitom naplánován již na květen 2020. Tenkrát se sice musel kvůli pandemii zrušit, ale managementu PKF — Prague Philharmonia se podařilo koncert „zachránit“ a přesunout ho do letošní sezony. Julian Rachlin se v programu ujme náročné dvojrole: bude jak dirigentem, tak i sólistou v Koncertantní symfonii pro housle, violu a orchestr Es dur. Violový part zazní v podání skvělé violistky a houslistky kanadského původu Sarah McElravy.

„Mozart a Schubert patří k mým oblíbeným autorům. Žiji ve Vídni, a tam je velmi silná hudební tradice, která je spojena i s těmito dvěma skladateli. Mozart miloval Vídeň a miloval Prahu, uvádět jeho hudbu v Praze tak má velmi hluboký smysl,“ říká o programu Julian Rachlin.

Vedle Koncertantní symfonie posluchač uslyší Mozartovu Symfonii č. 41 C dur „Jupiter“ a Schubertovu Symfonii č. 8 h moll „Nedokončenou“. Z více než čtyřiceti Mozartových symfonií je ta s triumfálním přívlastkem Jupiter snad tou nejoblíbenější. Schubertově „Nedokončené“ se zase pozornosti dostává nejen díky hudební kvalitě, ale také kvůli otázce, proč skladatel dokončil pouze dvě její věty.

Julian Rachlin ve svých třinácti letech debutoval s Vídeňskou filharmonií jako nejmladší sólista v historii tohoto orchestru. Od té doby si vybudoval skutečně světovou kariéru, která zahrnuje spolupráci s Marissem Jansonsem, Valery Gergievem, Christophem Eschenbachem, Manfredem Honeckem, Myung-Whun Chungem, Riccardem Chaillym, Zubinem Mehtou a řadou dalších světových dirigentů. Od loňského roku je také uměleckým ředitelem Herbstgold-Festival v Esterházyho paláci v Eisenstadte.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments