Violoncellista Štěpán Filípek vydává nové album

Důležitým impulsem, který vedl k vydání nového alba Štěpána Filípka 9, byla iniciativa dramaturga Českého rozhlasu Martina Klusáka, který v roce 2019 připravoval pořad o skladatelkách na stanici Český rozhlas Vltava. Pro tuto příležitost oslovil k nahrání skladby Canto Amoroso Ivany Loudové právě Štěpána Filípka. Následně se rozvinul několikaletý intenzivní projekt, jehož výsledkem je toto nové CD.

Štěpán Filípek (zdroj Štěpán Filípek)
Štěpán Filípek (zdroj Štěpán Filípek)

Nové album Štěpána Filípka 9 otevírá zmíněná skladba Canto Amoroso (1996) Ivany Loudové. Suita pro sólové violoncello (1997) patří k pracím Petry Šuško, které dokončila ještě jako studentka pražské HAMU. Lenka Nota, ve Vídni žijící autorka, se pro své Safranbolu (2003) inspirovala orientálními motivy. Zajímavou a přitažlivou sondu do lidského podvědomí nazvanou Hypnóza (2020) vytvořila Soňa Vetchá. Markéta Brothánková ve své Uspávance (2020) reflektuje silný osobní zážitek spojený s narozením syna a Petra Čtveráčková ve své Střídmosti (2020) zase popisuje inspirace nádhernými barokními plastikami Matyáše Bernarda Brauna. Ozvuky valašského folkloru jsou dobře patrné v Malých radostech (2021) Hany Foss, naopak v takřka psychoanalytické studii nazvané Třes (2021) z dílny Dariny Žurkové, autorky působící v Nizozemsku, můžeme nahlédnout do poněkud temnějších zákoutí lidské duše. Album uzavírá Světlo světa (2021) Zuzany Michlerové, která se inspirovala fragmentem z novozákonního Janova evangelia. V některých skladbách zazní kromě violoncella také lidský hlas ve formě zpěvu, křiku nebo šeptání.

Violoncellista a skladatel Štěpán Filípek (*1981) patří k českým umělcům s mezinárodním přesahem. Jeho interpretace i vlastní kompozice jsou ceněny pro širokou škálu barev a emocí. Je častým hostem hudebních festivalů, vystupoval například na festivalu Moravský podzim nebo na přehlídce So klingt die Gegenwart! v Berlíně.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments