PKF – Prague Philharmonia zahraje pod taktovkou kanadské dirigentky Keri-Lynn Wilson

Již tento čtvrtek 10. března 2022 se v Rudolfinu uskuteční šestý abonentní koncert orchestru PKF – Prague Philharmonia. Pod taktovkou uznávané kanadské dirigentky Keri-Lynn Wilson zazní díla Richarda Strausse, Camillea Saint-Saënse a Petra Iljiče Čajkovského.
Keri-Lynn Wilson (zdroj Keri-Lynn Wilson)
Keri-Lynn Wilson (zdroj Keri-Lynn Wilson)

Již tento čtvrtek 10. března 2022 se v Rudolfinu uskuteční šestý abonentní koncert orchestru PKF – Prague Philharmonia. Pod taktovkou uznávané kanadské dirigentky Keri-Lynn Wilson zazní díla Richarda Strausse, Camillea Saint-Saënsa a Petra Iljiče Čajkovského.

Večer nabídne skladby třech autorů ze třech různých zemí a třech umělců, z nichž každý přistupoval k hudbě a komponování jinak. V programu se tak setkávají velmi různorodé skladatelské osobnosti, a to navzdory tomu, že jsou všichni tito autoři označováni za představitele romantismu.

„Úvodní Straussovu Romanci jsem nikdy předtím nedirigovala. S úžasem jsem zjistila, že je to velmi oduševnělá, krásná hudba! Saint-Saënsův Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 ve mně vyvolává vzpomínky na dětství v Kanadě. Dokonce si vybavuji, jak jsem se jej jako malá pokoušela zahrát. Jedním z mých dětských snů totiž bylo stát se cellistkou,“ překvapuje Keri-Lynn Wilson, dirigentka a protagonistka koncertu. Obě zmiňované skladby přitom na koncertě zazní v podání skvělého francouzského violoncellisty Marca Coppeyho, vítěze prestižní Bach-Wettbewerb Leipzig.

Druhá polovina večera pak bude patřit hudbě čistě symfonické. Uslyšíme strhující Symfonii č. 4 f moll od Petra Iljiče Čajkovského – dílo inspirováno Beethovenovou Symfonii č. 5 c moll „Osudovou“. „Čajkovského hudba je opravdu neuvěřitelně expresivní, mnohdy až bombastická, má v sobě spalující oheň. Na druhou stranu byl Čajkovskij člověk nesmírně křehký a plachý; romantik,“ vysvětluje Keri-Lynn Wilson, která má na svém kontě angažmá v takových institucích, jakými jsou vídeňská Staatsoper, londýnský Royal Opera House nebo Los Angeles Philharmonic.

PKF – Prague Philharmonia se i tímto koncertem otevřeně hlásí k podpoře Ukrajiny. Večer zahájí ukrajinská hymna a orchestr doplní houslistka Natalia Shumeiko, která teprve před pár dny přicestovala z Ukrajiny.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments