PKF připomene 100 let republiky legendární Hudbou pro Prahu 1968 Karla Husy

Hudba pro Prahu 1968 je ve světě dodnes jednou z nejčastěji uváděných skladeb českého autora 20. století. Od své premiéry zazněla v téměř osmi tisících provedeních. Uvedení v Československu se dočkala až v roce 1990.
Karel Husa (archiv Pražské jaro)

Rozhlasová reportáž stanice BBC, jež celý svět informovala o událostech 21. srpna 1968, zastihla Karla Husu již v USA, kde žil od roku 1954. Pod jejím dojmem vzniklo mimořádně působivé dílo Hudba pro Prahu 1968, zajímavé již svým původním obsazením výhradně pro dechové a bicí nástroje. Autor v něm spojil minulost a současnost: starý husitský válečný chorál z patnáctého století Ktož sú boží bojovníci; zvony stověžaté Prahy; volání ptáka jako symbolu svobody.

PKF – Prague Philharmonia si mimo jiné i tímto dílem připomene 100 let vzniku Československé republiky v neděli 7. října ve Dvořákově síni Rudolfina. V rámci koncertu zazní rovněž předehra k opeře Libuše Bedřicha Smetany, Bohemian-Danish Folk Tune Carla Nielsena z roku 1928, jehož ústředním motivem se stala oblíbená píseň T. G. Masaryka Teče voda, teče, Dvojkoncert pro hoboj, harfu a malý orchestr Jana Hanuše a výběr z první a druhé řady Dvořákových Slovanských tanců.

„Je mi nesmírnou ctí uvést společně s fantastickými kolegy z PKF – Prague Philharmonia program, který symbolicky přemosťuje slavnou minulost ztělesněnou ve Smetanově Libuši s tragickými událostmi roku 1968, tak neskutečně věrně a živě zaznamenanými v dnes již legendární skladbě Karla Husy Hudba pro Prahu 1968. Toto výbušné dílo ilustrující autorovy bezprostřední pocity z událostí srpna 1968 doplní krásný Dvojkoncert Jana Hanuše, ve kterém si zahrajeme společně s vynikajícími sólisty Kateřinou Englichovou a Vilémem Veverkou, a výběrem ze Slovanských tanců Antonína Dvořáka. Velmi se těším na toto mé další setkání s orchestrem PKF a s pražskými posluchači,“ komentuje dramaturgii koncertu slovenský dirigent Marián Lejava, který v neděli povede PKF – Prague Philharmonia.

Marián Lejava je zajímavou mladou postavou slovenské hudební scény, spojenou zejména s prováděním soudobých skladeb, jichž tento dirigent a skladatel premiéroval více než stovku. Je jedním ze zakladatelů ansámblu Melos Etos a VENI a dvojnásobným držitelem ceny RADIO_HEAD. Na své umělecké cestě spolupracoval s dirigenty jako Zsolt Nagy, Günter Herbig, Peter Eötvos, Iván Fischer a skladateli jako Tristan Murail, Erich Urbanner, Klaus Huber nebo Christian Wolff. Sólisty večera budou, jak již bylo zmíněno, harfistka Kateřina Englichová a hobojista Vilém Veverka, dva zcela mimořádní hráči, kteří tvoří umělecké duo od roku 2005.

 

Smetana. Husa. Dvořák
Koncert k 100. výročí založení Československa
Neděle 7. října 2018 od 19.30 – Dvořákova síň Rudolfina

PKF – Prague Philharmonia
Kateřina Englichová – harfa
Vilém Veverka – hoboj
Marián Lejava – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat