PKF připomene 100 let republiky legendární Hudbou pro Prahu 1968 Karla Husy

Hudba pro Prahu 1968 je ve světě dodnes jednou z nejčastěji uváděných skladeb českého autora 20. století. Od své premiéry zazněla v téměř osmi tisících provedeních. Uvedení v Československu se dočkala až v roce 1990.
Karel Husa (archiv Pražské jaro)

Rozhlasová reportáž stanice BBC, jež celý svět informovala o událostech 21. srpna 1968, zastihla Karla Husu již v USA, kde žil od roku 1954. Pod jejím dojmem vzniklo mimořádně působivé dílo Hudba pro Prahu 1968, zajímavé již svým původním obsazením výhradně pro dechové a bicí nástroje. Autor v něm spojil minulost a současnost: starý husitský válečný chorál z patnáctého století Ktož sú boží bojovníci; zvony stověžaté Prahy; volání ptáka jako symbolu svobody.

PKF – Prague Philharmonia si mimo jiné i tímto dílem připomene 100 let vzniku Československé republiky v neděli 7. října ve Dvořákově síni Rudolfina. V rámci koncertu zazní rovněž předehra k opeře Libuše Bedřicha Smetany, Bohemian-Danish Folk Tune Carla Nielsena z roku 1928, jehož ústředním motivem se stala oblíbená píseň T. G. Masaryka Teče voda, teče, Dvojkoncert pro hoboj, harfu a malý orchestr Jana Hanuše a výběr z první a druhé řady Dvořákových Slovanských tanců.

„Je mi nesmírnou ctí uvést společně s fantastickými kolegy z PKF – Prague Philharmonia program, který symbolicky přemosťuje slavnou minulost ztělesněnou ve Smetanově Libuši s tragickými událostmi roku 1968, tak neskutečně věrně a živě zaznamenanými v dnes již legendární skladbě Karla Husy Hudba pro Prahu 1968. Toto výbušné dílo ilustrující autorovy bezprostřední pocity z událostí srpna 1968 doplní krásný Dvojkoncert Jana Hanuše, ve kterém si zahrajeme společně s vynikajícími sólisty Kateřinou Englichovou a Vilémem Veverkou, a výběrem ze Slovanských tanců Antonína Dvořáka. Velmi se těším na toto mé další setkání s orchestrem PKF a s pražskými posluchači,“ komentuje dramaturgii koncertu slovenský dirigent Marián Lejava, který v neděli povede PKF – Prague Philharmonia.

Marián Lejava je zajímavou mladou postavou slovenské hudební scény, spojenou zejména s prováděním soudobých skladeb, jichž tento dirigent a skladatel premiéroval více než stovku. Je jedním ze zakladatelů ansámblu Melos Etos a VENI a dvojnásobným držitelem ceny RADIO_HEAD. Na své umělecké cestě spolupracoval s dirigenty jako Zsolt Nagy, Günter Herbig, Peter Eötvos, Iván Fischer a skladateli jako Tristan Murail, Erich Urbanner, Klaus Huber nebo Christian Wolff. Sólisty večera budou, jak již bylo zmíněno, harfistka Kateřina Englichová a hobojista Vilém Veverka, dva zcela mimořádní hráči, kteří tvoří umělecké duo od roku 2005.

 

Smetana. Husa. Dvořák
Koncert k 100. výročí založení Československa
Neděle 7. října 2018 od 19.30 – Dvořákova síň Rudolfina

PKF – Prague Philharmonia
Kateřina Englichová – harfa
Vilém Veverka – hoboj
Marián Lejava – dirigent

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na