Plácido Domingo diriguje Mozartovy narozeniny v Praze

Národní divadlo připravuje tradiční koncert Mozartovy narozeniny ve spolupráci se spolkem Domingo-Mozart-Prague. Ve Stavovském divadle úzce spojeném s W. A. Mozartem zazní v den jeho narození, které připadá na 27. ledna jeho hudba v podání Orchestru Národního divadla a pod taktovkou operního pěvce Plácida Dominga. Vystoupí čtyři sólisté: Adela Zaharia, Štěpánka Pučálková, Petr Nekoranec a Simone Alberghini.
Plácido Domingo (foto Reuters)

Na 27. ledna 2019 připadá den narození skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Národní divadlo si každoročně připomíná velkého hudebního génia uvedením koncertu Mozartovy narozeniny ve Stavovském divadle. Magický večer naplněný klasickou hudbou tentokrát ovládne dirigent a operní pěvec světového významu – Plácido Domingo. Do Prahy se vrací po necelém roce a půl, kdy se českému publiku představil jako dirigent Dona Giovanniho Václava Kašlíka, a to také ve Stavovském divadle.

Maestro Plácido Domingo: „Těším se, že se tentokrát vrátím do Prahy u příležitosti výročí Mozartových narozenin. Nemůžu se dočkat, že budu dirigovat výběr Mozartových nejlepších skladeb v podání brilantních sólistů – vítězů Operalie a českých pěvců.“

Domingo, který má na kontě mimo jiné dirigování v newyorské Metropolitní opeře, za svůj život nastudoval přes stovku oper a ztvárnil téměř 150 rolí. Díky spolupráci Národního divadla se spolkem Domingo-Mozart-Prague se daří tuto osobnost prezentovat i v Praze.

Ředitel Národního divadla prof. MgA. Jan Burian se netají radostí, že se podařilo pro spolupráci opakovaně získat hvězdu světového formátu. „Vážíme si toho, že Národní divadlo získává pro spolupráci prvotřídní hvězdy.“

Vedení Opery ND a SO tak pokračuje v trendu vytyčeném současnou ředitelkou Silvií Hroncovou, na jejíž pozvání zde pravidelně účinkují skvělí světoví interpreti. Brzy se na jevišti první české scény představí například brazilsko-německý tenorista Martin Muehle (Carmen, 1. 12. 2018 a Andrea Chénier, 2019) nebo jeden z nejlepších wagnerovských tenoristů současnosti Andreas Schager (Lohengrin, 22. a 24. 2. 2019).

Ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery Silvia Hroncová dodala: „Hostování maestra Dominga na koncertu Mozartovy narozeniny v pozici dirigenta vnímáme jako obrovskou čest. Věříme, že v tento jedinečný večer s dlouholetou tradicí divákům zprostředkujeme nezapomenutelný zážitek a že mozartovská tradice Stavovského divadla tak bude velkolepě oslavena.“

Petr Nekoranec (foto archiv)

Ve Stavovském divadle zazní na oslavu výročí Mozartových narozenin árie a dueta z mozartovského repertoáru v podání čtyř vynikajících sólistů. Adela Zaharia oslavovaná jako pěvecké „zjevení“ je rumunská sopranistka. Zvítězila v soutěži Operalia v roce 2017. Vítězem Operalie je i italský basbaryton Simone Alberghini, který v roce 1993 debutoval v Teatro Regio v Turíně a od té doby se objevil na jevištích mnoha významných operních domů. Čeští diváci si ho pamatují jako Dona Giovanniho, když v loňském roce vystoupil pod taktovkou Plácida Dominga ve Stavovském divadle. Vedle zahraničních účinkujících se představí dva mladí čeští úspěšní sólisté Štěpánka Pučálková a Petr Nekoranec. Pučálková absolvovala s nejvyšším vyznamenáním magisterské studium v oboru opera na Universität Mozarteum v Salcburku. Od sezony 2018/2019 je sólistkou a členkou ansámblu Semperoper v Drážďanech. Tenorista Petr Nekoranec je jednou z nejvýraznějších postav nastupující pěvecké generace v České republice. Od září 2016 je frekventantem Lindemannova programu v newyorské Metropolitní opeře, a to jako první Čech, který byl do tohoto významného dvouletého projektu přijat. V letošním roce se také účastnil soutěže Operalia, která se konala v Lisabonu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky