Plán Janáčkova kulturního centra v Brně čekají změny

Plánované Janáčkovo kulturní centrum v Brně bude mít technologické zázemí i průchod do vedlejšího Besedního domu pod zemí. Novinářům to dnes řekla primátorka Markéta Vaňková. Původně mělo být technologické centrum na střeše, což by ale podle města mohlo způsobit problémy. Nadzemní krček by byl podle města problematický a dražší kvůli spojení s památkově chráněným Besedním domem.

Janáčkovo Kulturní Centrum – Vizualizace (zdroj: Architekti Hrůša & spol., Ateliér Brno)

Koncertní sál mezi Besední a Veselou ulicí má nabídnout pro diváky kolem 1200 míst. Stát má zhruba dvě miliardy. Město má přislíbených 600 milionů od státu a 100 milionů od Jihomoravského kraje. V sále najde zázemí Filharmonie Brno, které nyní chybějí prostory pro koncertování. Začít stavět se má v roce 2022.

Rada města dnes v působnosti valné hromady městské společnosti Brněnské komunikace schválila potřebné pokyny a dodatky smluv pro umístění technologií a průchodu pod zem. “V původním návrhu sálu bylo technologické centrum na střeše budovy. Po dohodě s autory a projektanty volíme akusticky vhodnější řešení, a to umístění vzduchotechniky, klimatizace nebo vlhčení pod zem a mimo půdorys budovy. Zamezí se tím nežádoucím vibracím a hluku,” uvedla Vaňková.

Další změnou je to, že pod zemí bude průchod mezi koncertním sálem a Besedním domem, který filharmonie potřebuje pro svou činnost. “Nadzemní krček byl technicky složitější kvůli napojení památkově chráněného Besedního domu, a tudíž i drahý. Podzemní spojení už v počátcích navrhovali památkáři, protože se je to menší zásah do vzhledu historické části centra města,” řekl primátorčin náměstek Tomáš Koláčný.

Podle města je také schválený finální tvar sálu a dokončuje se příprava akustického modelu sálu v měřítku 1:10. Model by měl být hotový na přelomu října a listopadu. Stavební povolení získala stavba v červnu. Se zahájením se počítá v roce 2022. V místě už jsou podzemní garáže zhruba za čtvrt miliardy korun s téměř 200 místy, zatím ale nejsou zprovozněné. Čeká se s nimi na stavbu sálu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments