Verdiho Nabucca uvede Národní divadlo moravskoslezské v retroverzi z roku 1968

Verdiho slavné dílo bude první řádnou premiérou Národního divadla moravskoslezského (NDM) v nadcházející sezóně. Zároveň to bude uvedení výjimečné. Současný ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil se rozhodl nastudovat operu jako repliku inscenace svého otce Miloslava Nekvasila a scénografa Vladimíra Šrámka z roku 1968. Divadelní dílny sestavily podle fotodokumentace i kopii velmi originální (architektonické) Šrámkovy scény.

G. Verdi: Nabucco – scéna Vladimír Šrámek – NDM 1968 (foto František Krasl)

Nabucco je starozákonní výpravný příběh a diváci myslím dobře znají slavný sbor Židů. Poprvé se dílo dostalo do Ostravy právě na konci 60. let 20. století, kdy se objevila nová notová edice a opera se rozletěla po celém světě i do tehdejšího Československa. My se nyní k první ostravské inscenaci z roku 1968 vracíme. Vracíme se k nadčasovému režijnímu konceptu Miloslava Nekvasila a vizuální podobě scény od Vladimíra Šrámka. Dílo uvádíme jako poctu oběma renomovaným tvůrcům. Oba se výraznou měrou od roku 1960 do začátku 90. let podíleli na špičkové inscenační podobě ostravské operní scény,“  uvedl Jiří Nekvasil.

Oba tvůrci jsou například podepsáni pod nejúspěšnější inscenací Dvořákovy Rusalky v NDM – na repertoár se režijní koncept i scéna vrátily od poloviny 60. let v obnovených premiérách 3x až do začátku let devadesátých.

Opera Nabucco v režii Miloslava Nekvasila a na scéně Vladimíra Šrámka se dočkala desítek repríz a byla hojně navštěvovaná, ale byla z repertoáru na začátku 70. let stažena normalizačním ředitelem divadla s odůvodněním, že na ni do divadla chodí (především kvůli slavnému sboru Židů) „protistátní živlové“.

Zájem současných diváků o nové uvedení s premiérou 12. září 2020 s návratem k nadčasovému scénickému konceptu je velký. Za dirigentským pultem v Divadle Antonína Dvořáka nově stane Adam Sedlický, kostýmy jsou dílem Marty Rozskopfové. V roli Nabucca, krále babylónského, se představí Martin Bárta a Aleš Jenis, v roli Abigail, jeho domnělé dcery, pak Maida Hundeling a Eliška Weissová.

G. Verdi: Nabucco – Maida Hundeling – NDM 2020 (zdroj NDM)

Giuseppe Verdi: Nabucco
Premiéry 12. a 13. září 2020 v Divadle Antonína Dvořáka

Libreto: Temistocle Solera (1815–1878)
Hudební nastudování: Adam Sedlický
Režie: Jiří Nekvasil
Replika inscenace prvního ostravského nastudování z roku 1968 (režie Miloslav Nekvasil, scéna Vladimír Šrámek)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments