Plánované turné PKF odložily čínské úřady na neurčito

Turné orchestru PKF - Prague Philharmonia v Číně se 17. září až 5. října neuskuteční. Čínské úřady termín odložily na neurčito. Podle vedení PKF je důvodem, proč filharmonici přišli o povolení turné v letošním roce, prohlášení primátora hlavního města Zdeňka Hřiba (Piráti) o změně tzv. sesterské smlouvy, kterou s Pekingem uzavřelo minulé vedení Prahy. Z něho chce současná rada hlavního města odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu.
PKF – Prague Philharmonia, foto Milan Mošna

Čína podmínila povolení k turné PKF – Prague Philharmonia kritikou postojů vedení Prahy, to však filharmonie odmítla. „Rozhodně není úmyslem PKF — Prague Philharmonia nevystoupit před čínským publikem, naopak je zde zájem navázat na předchozí koncerty a obecně být součástí rozvoje česko-čínských kulturních vztahů, avšak bez jakýchkoliv omezujících podmínek,“ uvedl předseda správní rady PKF Martin Klimpl. Oficiální zdůvodnění čínských úřadů k faktickému zrušení série vystoupení k 70. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Československem a Čínskou lidovou republikou zatím vedení PKF nedostalo. Nyní řeší, jak uvolněný termín nahradit jinými vystoupeními, která by zmírnila negativní dopad na již schválený rozpočet orchestru.

Zdeněk Hřib před časem uvedl, že se spolu s radní pro kulturu Hankou Třeštíkovou (Praha Sobě) osobně zasadí o to, aby rozhodnutí městské rady ohledně vztahu s Pekingem na orchestr nemělo negativní dopad. „Výpadek vystoupení v Číně lze nahradit jinými zahraničními destinacemi a můžeme se odrazit od sítě pražských partnerských měst. Využiji k tomu i kontakty získané při mé nedávné cestě na Tchaj-wan, protože naše hudba má dobré jméno v celé jihovýchodní Asii,“ vysvětlil tehdy. Filharmonie by tedy mohla vyjet do jiných měst. Dnes ke svému prohlášení dodal: „Jednáme s ostatními partnerskými městy o tom, že by filharmonie vyjela jinam. Ta jednání s tchajwanskou stranou stále pokračují a myslím si, že je to na dobré cestě.“ Zároveň uvedl, že by Praha mohla PKF zapůjčit ke koncertu Smetanovu síň Obecního domu.

Praha nyní jedná s Pekingem o novém znění tzv. sesterské smlouvy. Česká metropole z ní chce odstranit článek, kterým uznává jednotnou Čínu. Tato jednání ještě nebyla ukončena. Na odstranění článku ze sesterské smlouvy i vyvěšení tibetské vlajky se podle primátora shodla koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN). „Rád bych konstatoval, že si myslím, že je velice smutné, že čínská strana zatahuje politiku tímto způsobem do kulturních výměn, kultura by měla lidi spojovat, a ne takovýmto způsobem rozdělovat,“ řekl Hřib.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na konci dubna oznámil, že se sejde s čínským velvyslancem kvůli tomu, že Čína údajně ruší vystoupení českých kulturních institucí, jejichž název je spojen s Prahou. Pokud by bylo vystupování českých umělců omezováno, považoval by to Petříček za nešťastné. O rušení vystoupení českých umělců mluvil při návštěvě Pekingu ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Také podle něho tak čínské úřady reagují na některá prohlášení pražského primátora.

PKF – Prague Philharmonia byla založena v roce 1994 dirigentem Jiřím Bělohlávkem a má formu obecně prospěšné společnosti. Orchestr nemá svého stálého zřizovatele. Svůj provoz si musí, mimo poskytnutých grantů z prostředků Magistrátu hlavního města Prahy a Ministerstva kultury ČR, které představují okolo 35 procent celkového více než čtyřicetimilionového ročního rozpočtu, zajistit vlastními aktivitami.

Mohlo by vás zajímat