Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje Česká filharmonie, PKF – Prague Philharmonia, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Pražský filharmonický sbor, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Janáčkova filharmonie Ostrava, Severočeská filharmonie Teplice, Nachtigall Artists nebo třeba festival Expozice nové hudby. Podíváme se, jakou premiéru z Met nabídnou česká kina a samozřejmě nezapomeneme na novinky z rádia Classic Praha.

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje Česká filharmonie, PKF – Prague Philharmonia, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Pražský filharmonický sbor, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Janáčkova filharmonie Ostrava, Severočeská filharmonie Teplice, Nachtigall Artists nebo třeba festival Expozice nové hudby. Podíváme se, jakou premiéru z Met nabídnou česká kina a samozřejmě nezapomeneme na novinky z rádia Classic Praha.

Zahraničí
Čajkovského projekt po vydání boxu se sedmi CD, úspěšném hostování na Dvořákově Praze, a právě končícím japonském turné uzavřou rezidence České filharmonie s šéfdirigentem Semjonem Byčkovem ve vídeňském Musikvereinu (18. až 20. listopadu 2019) a pařížské Philharmonie (22. až 24. listopadu 2019). Rezidence sestávají ze tří koncertů. Na prvním zazní symfonie Manfred a První klavírní koncert s Kirillem Gersteinem, na druhém Pátá symfonie, Serenáda pro smyčce a Variace na rokokové téma s Gautierem Capuçonem a na třetím Šestá symfonie a Houslový koncert s Renauldem Capuçonem.

PKF – Prague Philharmonia vyjíždí na zahraniční turné do Kuvajtu. Za dirigentským pultem se představí Emmanuel Villaume a filharmoniky doprovodí klavíristé Rawan Behbehani a Andrew von Oeyen. Koncerty se uskuteční v úterý 19., ve středu 20. a ve čtvrtek 21. listopadu 2019 (od 20:00 hodin) vystoupí v Sheikh Jaber Al-Ahmad Cultural Centre v Kuvajtu. Na posledním z koncertů nevystoupí klavíristé.

Sukův komorní orchestr vystoupí v rámci zahraničního turné v neděli 24. listopadu 2019 (od 19:00 hodin) v Congress am Park v Augsburgu. Na programu je Beethovenův Fidelio.

Pretty Yende (zdroj Nachtigall Artists / foto Petr Dyrc)

Praha
Pondělí 18. listopadu 2019 (od 19:30 hodin) bude ve Dvořákově síni Rudolfina patřit premiéře Polednice Ondřeje Adámka. Provedení se ujme Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením Alexandera Liebreicha a Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem. Zahájí ho líbezná pohádková suita Má matka husa, kterou Maurice Ravel složil původně jako čtyřruční klavírní dílko pro děti svých přátel. Následovat bude zhudebnění Erbenovy balady Polednice od jednoho z nejvýznamnějších českých skladatelů současnosti, čtyřicetiletého Ondřeje Adámka.

Na středu 20. listopadu 2019 (od 19:30 hodin) je naplánován do koncertní síně Šimona a Judy Koncert pro spolek Prader-Willi. Vystoupí na něm harfistka Kateřina Englichová a houslista Leoš Čepický. Na programu je výběr z děl Purcella, Mozarta, Bacha, Masseneta, Händela a Griega.

Nachtigall Artists si pro příznivce klasické hudby připravil koncert Pretty Yende. Ten je naplánován na středu 20. listopadu 2019 (od 19:30 hodin) do Smetanovy síně Obecního domu. V písňovém repertoáru slavných romantických skladatelů doprovodí umělkyni vynikající italský klavírista Michele D’Elia.

Hudebně-literární večer s názvem Čtení o divadle a demokracii je připraven na čtvrtek 21. listopadu 2019 (od 20:00 hodin) do Divadla Viola. Na programu jsou improvizace na české lidové a populární melodie. Mluveného slova se ujme Jan Potměšil s Janem Kačerem a klavírní improvizace obstará Daniela Valtová Kosinová.

Rudolphin Ensemble Prague má naplánován svůj koncert na čtvrtek 21. listopadu 2019 (od 18:30 hodin), a to do Sukovy síně Rudolfina. Ten samý koncert na stejném místě se uskuteční i v sobotu 23. listopadu 2019 (od 18:00 hodin).

Do Pražské křižovatky je na čtvrtek 21. listopadu 2019 (od 19:30 hodin) naplánován Koncert k 30. výročí Sametové revoluce. Vystoupí zde Sukův komorní orchestr, klavírista Emil Viklický, harfistka Kateřina Englichová a houslistka Julie Svěcená. Program je prozatím v jednání.

Večer pod názvem Sametové minuty připravil Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK na pátek 22. listopadu 2019 (od 19:30 hodin) do Smetanovy síně Obecního domu. Za dirigentský pult se postaví Martin Kumžák. Projekt skloubí různé hudební žánry od soulu přes jazz, funk až po world music, neboť se FOK setká na jednom pódiu s vynikající hudební skupinou minus123minut.

V sobotu 23. listopadu 2019 (od 10:30 hodin) je do Sálu Martinů v Lichtenštejnském paláci připraven koncert Českého spolku pro komorní hudbu. Vystoupí na něm Pražské kytarové kvarteto ve složení Marek Velemínský, Matěj Freml, Václav Kučera a Patrick Vacík. Program obsahuje výběr z děl Torroba, de Falla, Lukáše, Albénize, Sommera a Rodriga.

Ve stejný den (od 19:30 hodin) bude ve Dvořákově síni Rudolfina patřit klavírnímu recitálu Jevgenije Kissina. Program bude obsahovat Beethovenu Sonátu č. 8 c moll op. 13 „Patetickou“; Sonátu č. 17 d moll op. 31 č. 2 „Bouře“; Sonátu č. 21 C dur op. 53 „Valdštejnskou“ a 15 variací a fugu na vlastní téma Es dur op. 35 „Eroicu“.

Smyčcové trio českých filharmoniků ve složení Ota Bartoš (housle), Jaroslav Pondělíček (viola) a František Host (violoncello) vystoupí v neděli 24. listopadu 2019 (18:30 hodin) v Sukově síni Rudolfina. Za klavírem usedne Stanislav Gallin. Program bude obsahovat výběr z děl Bacha, Schumanna, Brahmse, Čajkovského, Kreislera, Saint-Saënse, Elgara a Dvořáka.

ISHA Trio – MusicOlomouc 2019 (foto Petra Kožušníková)

Brno: Expozice nové hudby
Big Brno. Světová hudba, včetně té z Brna. Tak zní podtitul 32. ročníku Expozice nové hudby. Od čtvrtka 21. do neděle 24. listopadu 2019 nabídne posluchačům šest akcí.

Expozice začne ve čtvrtek 21. listopadu 2019 (19:00 hodin) koncertem brněnského Isha Tria, které vystupuje na prestižních pódiích v Evropě i USA. Trio ve složení zpěv, flétna, klavír přednese díla světových i brněnských autorů. Zazní tak skladby Cage, Fukushimi, Berberian, Zouhara a ve světové premiéře Prosté motivy a prostoduché písně brněnského autora Petera Grahama. Koncert pokračuje poslechovým pořadem Big Expozice.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3