Plovoucí scéna Prague Sounds už roste. Festival zahájí ve čtvrtek Jiří Suchý, na Vltavě zahraje i Yo-Yo Ma

Na pražském Slovanském ostrově od pondělí vyrůstá plovoucí scéna Prague Sounds postavená z pontonů svezených do Prahy z celé republiky. Plovoucí hlediště pojme až 1000 diváků. Ti si už ve čtvrtek 2. září užijí koncert Jiřího Suchého, který zahájí první ročník festivalu Prague Sounds pořádaný organizátory tradiční hudební přehlídky Struny podzimu.

Stavba plovoucí scény Prague Sounds 2021 (autor Prague Sounds)
Stavba plovoucí scény Prague Sounds 2021 (autor Prague Sounds)

„Letošní 25. výročí Strun podzimu slavíme novým open air festivalem Prague Sounds s umělci, kteří se nesmazatelně zapsali do historie festivalu. Můžeme se těšit na opravdu výjimečné gratulanty, kterými budou mimo jiné violoncellista Yo-Yo Ma s jeho proslulým sólovým The Bach Project, pianista Brad Mehldau se zpěvákem Ianem Bostridgem v programu vycházejícím mimo jiné z textů Shakespeara a Goetheho, zpěvačka Lizz Wright s gospelovým repertoárem, klasik české písně Jiří Suchý v Árii měsíce inspirované vodním živlem či multiinstrumentalista Jiří Slavík s folklorním kRokem za kRokem,“ těší se ředitel festivalu Marek Vrabec na zážitky před působivou kulisou historické Prahy. Festival nabídne od 2. do 8. září pětici koncertů.

Například na koncert Yo-Yo My už zbývá posledních pár vstupenek. Plovoucí scéna Prague Sounds umístěná mezi Slovanským ostrovem a mostem Legií však umožňuje sledovat umělecké výkony nejen z plovoucího hlediště na hladině Vltavy, ale i z plavidel, mostů, ostrovů a vltavských nábřeží. V případě zahajovacího koncertu mají zájemci navíc ještě jednu možnost, jak si užít večer s legendou české písně. Koncert Jiřího Suchého totiž odvysílá živě ČT art. „Předpověď počasí zatím slibuje na festival krásné babí léto,“ dodává Vrabec. Vstupenky na koncerty a podrobný program jsou k dispozici na webu festivalu.

Yo-yo Ma (foto Jason Bell)
Yo-yo Ma (foto Jason Bell)

Plovoucí scéna Prague Sounds
Plovoucí scéna Prague Sounds je unikátní počin, který nabízí jednou do roka možnost zažít koncerty světových umělců v působivé kulise historické Prahy. Umělecké zážitky si vychutná přímo z hladiny Vltavy přibližně tisícovka diváků na plovoucím hledišti umístěném mezi Slovanským ostrovem a mostem Legií. Umístění plovoucí scény navíc umožňuje zažít festivalovou atmosféru také divákům na pražských mostech, ostrovech a vltavských nábřežích, a dokonce i divákům na plavidlech přímo na hladině Vltavy. Plovoucí scéna vzniká v součinnosti s Povodím Vltavy, Státní plavební správou a Městskou částí Praha 1.

Plovoucí scéna je situována do srdce Prahy, na vzdutí Staroměstského jezu z roku 1241, na takzvané Vltavské zrcadlo. Právě tudy vedla od nepaměti až do roku 1839 trasa nejdůležitějšího pražského přívozu. Právě tady se již od baroka odehrávaly nejrůznější slavnosti na vodě, proslulé „benátské noci“, které poskytovaly velkolepé divadlo chodcům jak na nábřežích, tak na mostech. Plovoucí scéna tak přirozeně navazuje na tradici vodních slavností, které se v těchto místech tradičně konají již déle než čtvrt tisíciletí.

Zajímavosti o plovoucí scéně Prague Sounds:

  • Váha celé konstrukce jeviště: 13 tun
  • Nosnost hlediště: 600 tun
  • Kapacita hlediště: cca 1 000 diváků
  • Počet použitých pontonů: 38
  • Původ pontonů: Celá Česká republika
  • Velikost plovoucí scény: 14x10m (včetně dekorace)
  • Množství pontonů: 38 pontonů o rozloze 1 130 m2
  • Počet pracovníků podílejících se na stavbě: cca 160
  • Délka výstavby: 4 dny

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments