Festival Antická Štvanice 2021 uvede parodickou neobarokní operu Římská Lukrécie

Parodická opera Římská Lukrécie v režii Petra Haška se odehrává v nomádském kempu, který se počátkem září usídlí na ostrově Štvanice. Vztahy jedné uzavřené společnosti nahlédnete na pozadí příběhu o zneuctění krásné Lukrécie, který slouží jako inspirace četným umělcům již od dob antiky. Poslední dny římského království jsou ve znamení bojů, intrik a malicherností. Je třeba sesadit samozvaného krále, aby se do země vrátila morálka!
Římská Lukrécie - Eva Burešová, Petr Šmíd a Lucie Valenová (zdroj Antická Štvanice)
Římská Lukrécie – Eva Burešová, Petr Šmíd a Lucie Valenová (zdroj Antická Štvanice)

Premiéra proběhne 3. září ve 20 hodin na parkovišti mezi Hlávkovým mostem a Divadlem VILA Štvanice, veřejná generální zkouška 2. září a další reprízy pak 4.-9. a 11. září 2021 tamtéž. Inscenaci uvádějí v koprodukci soubory Geisslers Hofcomoedianten a Tygr v tísni.

„Vyprávíme o vládcích, kteří se bojí válčit, bohaté mládeži, která odmítá nést odpovědnost za svoje činy, manželkách zlatokopkách a kariéristkách, veřejných činitelích, jejichž mediální obraz mnohonásobně nadnáší skutečné vlastnosti, hodnoty a konání, o lidech, kteří je sledují a následují, a obětech doby,” vysvětluje režisér Petr Hašek.

Nově-barokní site-specific opera současného hudebního skladatele Tomáše Hanzlíka (Ensemble Damian) vznikla na základě úpravy dochovaného barokního libreta Heinricha Rademina k parodické opeře na antický námět z roku 1731. „Stylově vycházím z baroka, ale často je přetavované do minimalismu nebo pop music. To bylo podle mne podstatou i původního konceptu parodie Římské Lukrécie, postaveného na kontrastu ‚vysokého‘ a ‚nízkého‘ stylu,“ uvádí Tomáš Hanzlík. Herce-zpěváky souboru Geisslers Hofcomoedianten doprovodí živý komorní orchestr a chlapecký pěvecký sbor Bruncvík

„Prostředí, do kterého zasazujeme děj Římské Lukrécie, je parkoviště, kde se usídlila herecká společnost. Její členové žijí v karavanech, čekají na příležitost uspět se svým operním kusem a pomalu obrůstají kostýmy. Přestávají rozlišovat realitu a fikci a srůstají se svými rolemi, což je neustále zdrojem konfliktu – už třeba jen proto, že jde o travestii, čili muži hrají ženy a ženy hrají muže,“ říká o inscenaci dramaturgyně Helena Koblischková.

Antická Štvanice 2021: Římská Lukrécie TRAILER

O festivalu Antická Štvanice
Festival Antická Štvanice se koná každoročně na začátku sezóny na ostrově Štvanice a uvádí inscenace antických dramat, či her s antickým námětem v koprodukci se stálými soubory Divadla VILA Štvanice a spřátelenými režijními osobnostmi (Jan Nebeský, Tomáš Loužný). Letošní ročník doplní dosavadní dramatickou nabídku (Oresteia, Orfeus, Faidra-Prosebnice, Plodnost! Mír! A Bohatství!, Šílený Herkules) o hudebně-dramatickou adaptaci příběhu ctnostné římské šlechtičny.

Antická Štvanice 2021: Římská Lukrécie
Rademin / Hanzlík / Geisslers

Režie: Petr Hašek
Hudba a kostýmy: Tomáš Hanzlík
Překlad libreta: Kateřina Bohadlová
Úprava a dramaturgie: Helena Koblischková
Scéna: Ján Tereba
Choreografie a asistent režie: Kamila Mottlová
Hrají: Alena Hladká, Eva Burešová, Lucie Valenová, Kristýna Dámová, Petr Šmíd, Vojtěch Franců, chlapecký pěvecký sbor Bruncvík (sbormistryně Lenka Pištěcká) a orchestr pod vedením Tomáše Hanzlíka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments