Začíná 18. ročník Svatováclavského hudebního festivalu, láká na 31 živých koncertů

Monumentální přehlídku duchovní a takzvaně staré hudby představí ve dnech 3. – 28. září 2021 již 18. ročník Svatováclavského hudebního festivalu. V chrámech celého Moravskoslezského kraje zazní 31 koncertů, z nichž dvě třetiny budou tvořit projekty exkluzívních zahraničních hostů.
Collegium 1704, Collegium Vocale 1704 (foto Petra Hajská)
Collegium 1704, Collegium Vocale 1704 (foto Petra Hajská)

Vystoupí NOSPR, Federico Colli, La Grande Chapelle či Filipo Mineccia, zazní unikátní litevský nástroj birbyne, pravoslavné sbory, ale i aranže barokních děl pro saxofon a akordeon, koncertní verze muzikálu či bigbandová elektronika. SHF se bude pyšnit i svými rezidenčními soubory Collegium 1704, Collegium Marianum a Českým filharmonickým sborem Brno.

Organizátoři SHF se letos nenechali omezit a představují festival mezinárodních rozměrů v plné šíři. „Jako muzikant i posluchač věřím, že živý koncert je nenahraditelný. Neopakovatelná je také společenská událost, kdy můžeme se svými blízkými bezprostředně sdílet zážitek z koncertu v kostele. Právě teď je ta příležitost – znovu začít opravdu poslouchat hudbu.“ uvádí Igor Františák, ředitel a dramaturg SHF.

Čtveřice velkolepých koncertů
Linie velkých produkcí k festivalu neodmyslitelně patří. Letošní ročník nabízí hned dvě pompézní mše italských operních géniů, Dvořákovo oratorium, které bude provedeno na den přesně 1100 let od zavraždění české světice, na závěr pak francouzský program, kde zazní v české premiéře Saint-Saënsova Potopa a vystoupí pařížské sólistické špičky.

Zahajovací koncert: Rossini – Petite Messe Solennelle (3. září)
Verdi – Messa da Requiem (10. září)
Dvořák – Svatá Ludmila (15. září)
Závěrečný koncert: Poulenc & Berlioz & Saint-Saëns – Francouzská genialita
(28. září).

Federico Colli (zdroj Svatováclavský hudební festival)
Federico Colli (zdroj Svatováclavský hudební festival)

Víkend komorní hudby na Slezské Ostravě
Dvoudenní maraton vytříbených kusů komorní hudby je nabitý top českými interprety (laureáty prestižních domácích i zahraničních ocenění). Vrcholem se stane recitál jednoho ze 30 pianistů dominujících světové scéně – charismatického Itala Federica Colliho.

Sobota 4. září: Klavírní kvarteto Josefa Suka – Suk / Janáček / Vasks (15:00), Bennewitzovo kvarteto & Ries & Kasík & Františák – Ruská komorní hudba (19:00)
Neděle 5. září: Bennewitzovo kvarteto & Ries & Kasík – Dvořákovy kvintety (15:00), Federico Colli – Klavírní recitál (19:00)

Pěvecké hvězdy staré hudby
SHF letos hostí jak festivalovou stálici, českou sopranistku Hanu Blažíkovou, tak jednu z celosvětově nejuznávanějších interpretek italského stylu 17. století, francouzskou sopranistku Lefilliâtre (Le Poème Harmonique), ale i skvělého italského kontraaltistu (sopranistu) Filippa Minecciu, který provede mimořádně obtížné árie virtuózních kastrátů barokní éry.

Hana Blažíková, Collegium Marianum – Lilum mezi trním (7. a 8. září)
Claire Lefilliâtre, Ensemble Castelkorn – Italské inspirace: (18. a 19. září)
Filippo Mineccia – Italské baroko pro kontraalt (25. a 27. září)

Novodobé hudební objevy
Exkluzívní host festivalu, prestižní španělský vokálně-instrumentální ansámbl La Grande Chapelle oživuje díla „17. zlatého věku“ Španělska. Jejich zbrusu nový program obsahuje skladby doposud zcela neznámé a neuváděné, které zazní v novodobé premiéře právě na SHF. V minulém roce festival představil unikátní historický nástroj – klarinet d’amore, nyní je na řadě původně pastýřský lidový nástroj z Litvy – birbyne, který překvapivě rozezní skladby 20. století! Velkým objevem bude jistě dílo prozatím neznámého belgicko-francouzského skladatele doby vrcholného klasicismu Vanderhagena, který provede na historické nástroje vlámský ansámbl Terra Nova Collective.

La Grande Chapelle – Španělská královská hudba (13. září)
Litevský birbyne & akordeon – Globe Suite (16. a 17. září)
Mozart / Vanderhagen – Gran partita (21. září)

Vokální soubor Orpheus (foto Ivan Korč)
Vokální soubor Orpheus (foto Ivan Korč)

Alternativní projekty v kostele
Přesahové počiny letošní dramaturgie jsou více než pestré. Prvním z nich bude Bigbandové elektronika – nové CD šestnáctičlenného brněnského bigbandu, který za tuto svoji žánrovou fúzi získal nominaci na cenu Anděl 2020. Album zazní teprve podruhé naživo. Následuje jeden z vůbec nejzajímavějších programů SHF – aranže na jedné straně vášnivě taneční (Piazzolla) a na druhé straně racionálně kontrapunktické hudby (Bach – Goldbergovy variace) pro neotřele barevnou nástrojovou kombinaci. A to navíc díky nejlepším polským saxofonistům a virtuóznímu srbskému akordeonistovi.

Ve druhé polovině festivalu vystoupí s pravoslavnými sbory i lidovými písněmi Ukrajiny vokální soubor Orpheus, osmičlenný mužský sbor, který se vrací po nekončících ovacích na SHF 2018. Letos poprvé se také uskuteční festivalová beseda, která se neváže k hudebnímu programu, ale prostoru, ve kterém se odehrává – nyní o „české Pise“ s autorkou bestsellerů Šikmý kostel, Karin Lednickou. Velkým crossoverem se v posledních dnech SHF stane uvedení Balady pro banditu díky Jihočeské filharmonii a čtveřici sólistů, kterému bude předcházet debata s jejím skladatelem, Milošem Štědroněm.

Cotatcha Orchestra – Bigbandová elektronika (8. září)
Saxofony & akordeon: Bach – Piazzolla (9. a 10. září)
Orpheus – Pravoslavné sbory (18. a 19. září)
Karin Lednická – Šikmý kostel (21. září)
Balada pro banditu & Miloš Štědroň (22. září)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments