Moravská filharmonie slaví 75 let a představuje novou koncertní sezonu
Hlavním hostujícím dirigentem se od letošní sezony stane Švýcar Christian Knüsel. K orchestru se vrátí dirigenti Petr Popelka a Jaroslav Kyzlink a sólisté Ivo Kahánek, Vilém Veverka či Jana Boušková. Debutově vystoupí mezinárodně uznávaní sólisté, jako jsou Maria Mazo, Yoon-Hee Kim, Danulo Ishizaka, Gábor Tarkövi či Roman Patkoló. Dosavadní nabídku MFO rozšíří nová koncertní řada Crossover, ve které představí svá díla i americký jazzman Uri Caine. Koncertní cyklus Patriot přinese výraznou programovou změnu. Sezonu olemují dva festivaly – v měsíci září ojedinělý Mezinárodní varhanní festival v olomouckých chrámech a v průběhu května hudební festival Dvořákova Olomouc, který letos ukončí výjimečný Garrick Ohlsson. V jubilejní 75. sezoně uzavře Moravská filharmonie představení svého nového vizuálního stylu.
„Koncertní sál Moravské filharmonie zel na jaře dlouhé týdny prázdnotou. Pevně však věřím, že se nám podaří nelehkou situaci překlenout a s novou sezonou vykročíme k lepším zítřkům – a hlavně za našimi posluchači,“ sdělil šéfdirigent Moravské filharmonie Olomouc Jakub Klecker.
Nová sezona Moravské filharmonie přináší stejně jako v předchozích letech Velký a Malý symfonický cyklus (řady A a R). Do své jubilejní sezony orchestr vstoupí skladbou, kterou si objednal přímo pro tuto slavnostní příležitost od olomouckého soudobého skladatele Marka Keprta. Program večera dále doplní Klavírní koncert č. 3 Bohuslava Martinů se sólistou Ivem Kahánkem, Legendy Antonína Dvořáka a Serenáda Iši Krejčího.
„Skladby jako Serenáda Iši Krejčího, Korngoldův Houslový koncert, Šostakovičova Devátá symfonie či Koncert pro orchestr Bély Bartóka na nás přímo „dýchají“ dobou prvopočátku Moravské filharmonie a zároveň nás nutí zamyslet se nad nepřebernou množinou dosavadních uměleckých počinů tohoto orchestru v průběhu 75 let jeho existence,“ říká Ivana Kalina Tabak, dramaturgyně Moravské filharmonie, a dodává „a právě zmíněná díla tvoří jakousi hlavní ideovou linii dramaturgie – pojítko mezi jednotlivými koncertními programy letošní sezony.“
Programová skladba symfonických cyklů reflektuje i významná výročí Ludwiga van Beethovena, Camilla Saint-Saënse, Gustava Mahlera a Wolfganga Amadea Mozarta. Zazní také symfonické „monumenty“ – Symfonie č. 2 Sergeje Rachmaninova a Symfonie č. 4 Antona Brucknera – či hudební skvosty 20. století autorů jako Claude Debussy, Richard Strauss nebo nedávno zesnulý Krzysztof Penderecki. Hvězdnými sólisty 75. sezony z řad domácích interpretů jsou již zmíněný klavírista Ivo Kahánek, houslista Jan Mráček, harfistka Jana Boušková, tenorista Aleš Briscein či hobojista Vilém Veverka. Olomouckému publiku se poprvé představí ruská klavíristka Maria Mazo, houslistka Yoon-Hee Kim původem z Jižní Koreje a německý violoncellista Danjulo Ishizaka.
Významným krokem je angažmá nového hostujícího dirigenta švýcarského původu – Christiana Knüsela, kterého posluchači Moravské filharmonie měli možnost poprvé vidět už v loňském roce. V 75. sezoně povede orchestr na čtyřech koncertech, kromě „tradičního“ repertoáru s Moravskou filharmonií nastuduje a ve světové premiéře představí Koncert pro trubku a orchestr Ondřeje Moťky – skladatele, hudebního aranžéra a prvního trumpetisty Moravské filharmonie.
Koncertní řada Patriot (řada P) se dočkala významné programové změny a leitmotiv patriotismu zde byl propsán v celé své šíři. Najdeme ho nejen v souvislosti s členy MFO a mladými hudebníky, kteří vystoupí sólově, ale také v řadě mladých orchestrálních hráčů, kteří společně s filharmoniky nastudují Dvořákovu Symfonii č. 8. Sboristé čtyř olomouckých pěveckých souborů v rámci tohoto cyklu provedou Moravskou mši vánoční Josefa Schreiera a objeví se i takoví interpreti, jakými jsou celoživotně s Moravskou filharmonii spjatý houslista Václav Hudeček nebo donedávna první trumpetista Berlínské filharmonie Gábor Tarkövi.
Koncertní řadou Crossover (řada C) zakládá Moravská filharmonie novou tradici koncertů s programy vystavěnými napříč žánry v podobě samostatného cyklu. „I v rámci řady C jsme vybírali ze žánrů, ve kterých se svébytně a rovnocenně uplatní také Moravská filharmonie. Na posluchače tak čeká spojení tradičních orchestrálních nástrojů s hudbou jazzovou i filmovou a také s folklorem a muzikálem,“ vysvětluje Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc. Cyklus zahájí koncert věnovaný dvěma výjimečným umělkyním – Barbře Streisand a Elle Fitzgerald, a sice za účasti pěveckého uskupení Bohemia Voice. Předvánoční období zpříjemní olomouckému publiku vokálně-instrumentální ansámbl Hradišťan & Jiří Pavlica, slavné melodie z československých filmů, jako je Markéta Lazarová, Páni kluci či Smrt krásných srnců, zahraje Moravská filharmonie s dlouholetým spolupracovníkem, dirigentem Petrem Šumíkem. Výjimečným bude bonusový crossover koncert, na kterém špičkový americký jazz klavírista a skladatel Uri Caine uvede s Moravskou filharmonií a dirigentem Markem Ivanovićem své úpravy Beethovenových kompozic.
Cyklus mimořádných koncertů (řada M), které se konají u příležitosti významných státních či církevních svátků, přinese posluchačům hudbu starých mistrů i evropské a české premiéry děl soudobých skladatelů. Součástí řady je zahajovací koncert festivalu soudobé hudby MusicOlomouc2020, na kterém zazní tvorba severských autorů, jako je Santa Ratniece, Bent Sørensen či Helena Tulve. Slavnostní koncert ke Dni vzniku samostatného československého státu s díly domácích skladatelů bude mít možnost slyšet i publikum v Přerově, Prostějově, Jeseníku a Šumperku. Novinkou je datum konání Novoročního koncertu, který Moravská filharmonie odehraje přímo 1. ledna. Nabídne kompozice plné temperamentu a vášně skladatelů, jako je jubilant Ástor Piazzolla, či díla laděná v duchu španělských a maďarských lidových tónů. Velikonoční koncert sestavený z děl Johanna Sebastiana Bacha a jeho synů se již tradičně bude konat v Arcibiskupském paláci v Olomouci.
V Cyklu komorních koncertů (řada K) vystoupí přední čeští a slovenští interpreti, jako je houslista Ivan Ženatý, kontrabasista Roman Patkoló, kytaristka Miriam Rodriguez Brüllová, mezzosopranistka Eva Garajová či klavíristé Marián Lapšanský a Igor Ardašev. Protipólem vystoupení o dvou hudebnících bude na konci sezony společný koncert Komorního orchestru a Dechové harmonie Moravské filharmonie.
S novou koncertní sezonou budou pokračovat Hudební podvečery pro nastávající rodiče – projekt Veroniky Vejvodové přinášející harmonickou až meditativní hudbu koncipovanou zejména pro nastávající maminky a jejich dosud nenarozené děti. Na větší děti, jejich rodiče a prarodiče potom čekají tradiční Nedělní matiné, jako každý rok i letos s originálním programem v produkci Moravské filharmonie.
Brožurou své 75. koncertní sezony Moravská filharmonie pomyslně ukončuje představení svého nového vizuálního stylu, který vytvořilo Studio Marvil. Je vystavěný na třech základních komponentech: na písmu antikva Kessler, které v sobě nese estetiku historických notových zápisů, na graficky naznačených zvukových vlnách, které z doprovodných obrazových materiálů vytvářejí „zvukové obrazy“, a na barevnosti inspirované černobílou notovou osnovou a stříbrno-červeně šachovanou moravskou orlicí.
„Navázat na tři čtvrtě století, které za sebou Moravská filharmonie má, je velký závazek. Přistoupili jsme k němu s velkým odhodláním a připravili do nové sezony atraktivní kombinaci osvědčených skladeb, nových děl z tvorby současných autorů, vystoupení špičkových dirigentů a výjimečných sólistů,“ uvádí Jonáš Harman, a doplňuje, „zároveň jsme program tvořili i s ohledem na jedno z našich poslání, kterým je otevírat a přibližovat tzv. klasickou hudbu novým posluchačům a mladé generaci.“
Předprodej abonmá začíná 15. června 2020, stávající předplatitelé mají svá místa z minulé sezony rezervována do 20. července 2020. Abonmá lze obnovit nebo zakoupit online na webu, případně osobně v sídle Moravské filharmonie Olomouc. Prodej vstupenek na jednotlivé koncerty a veřejné generální zkoušky bude zahájen 27. července 2020.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]