Plzeň 2015 nabídne po celý příští rok špičky tance a divadla

Evropskou sezonu divadla a tance, která je součástí projektu Plzně jako Evropského hlavního města kultury, zahájí 22. ledna belgický soubor Les SlovaKs za doprovodu Plzeňské filharmonie. Večer s divadlem nebo tancem na špičkové evropské úrovni bude v Plzni na programu téměř každý měsíc po celý rok a postupně se představí soubory jako Les Ballets Bubeníček, Sasha Waltz and Guests, Cirk La Putyka nebo DaeMen.

„Všichni tvůrci mají za sebou úspěchy v Evropě, získali uznání na festivalech. Jsou to umělci, kteří pracují bez kompromisů a na jevišti ohromují přítomností a opravdovostí,” řekl programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko. Na první termíny jsou vstupenky už v prodeji.Členové Les SlovaKs mají podle Sulženka za sebou vzdělání a zkušenosti z práce u nejlepších evropských tanečních mistrů jako Anne Teresa De Keersmaeker nebo Wim Vandekeybus. Divákům v plzeňském Novém divadle dají možnost zažít výbušnou kombinaci energie a pohybové dokonalosti.

V únoru uvidí lidé v Divadle Alfa výtvarně působivé představení Aladin, které vzniklo pod vedením divadelníka Matěje Formana. V dubnu se v kulturním domě Peklo v rámci komorního tanečního představení Zoe’s Bio Box II. německé choreografky Alexandry Karabelas budou čeští a němečtí tanečníci věnovat svým česko-německým kořenům, identitě, vztahu k místu.

Červen bude patřit festivalu Tanec Plzeň, který do Nového divadla přiveze legendu současného tance – německou choreografku Sashu Waltz. V červenci vystoupí v témže divadle soubor Les Ballets Bubeníček bratrů Jiřího a Otty Bubeníčkových. Na konci měsíce vyroste v prostoru Jízdárny ve Světcích u Tachova kopie barokního divadla, v němž hudební soubor Musica Florea uvede poprvé od premiéry v roce 1723 korunovační operu Johanna Josepha Fuxe Costanza e Fortezza.

V září bude v prostoru Papírny světová premiéra mezinárodního divadelního projektu UBUdneS belgického souboru Le Manège Mons a v bývalém plzeňském depu vystoupí Cirk La Putyka s představením Family. Září bude patřit i tradičním festivalům Skupova Plzeň a Mezinárodní festival Divadlo. „V říjnu se diváci v Novém divadle ocitnou v letadle na trase Praha – Barcelona. Přenese je tam soubor DaeMen v představení Loser(s) plném akrobacie a tance s živým hudebním doprovodem muzikanta, zpěváka a beatboxera En.Drua,” uvedla mluvčí Plzeň 2015 Mirka Reifová.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]