Plzeň 2015 ukáže řadu zahraničních kultur, nejvíc z Japonska
Přehlídku řady zahraničních kultur nabídne příští rok Plzeň jako Evropské hlavní město kultury. Nejsilněji zřejmě bude přitom zastoupeno Japonsko, tamní kulturu budou moci lidé poznávat po celý rok. Nepůjde jen o tradiční umění, ale i o současnou kulturu dvacátého prvního století. Mezi vrcholy programu bude patřit v červnu velký koncert kjótského symfonického orchestru a na podzim část věnovaná japonským umělcům využívajícím nové technologie, digitální média a tak dále.„Ke koncertu vzniká i doprovodný program, například výstava prací japonské kaligrafky Shoko Kanazawy postižené Downovým syndromem, jež dělá velké expresivní věci štětcem na podlahu,” uvedl Petr Šimon, manažer mezinárodních projektů Plzně 2015. Výstava by měla mít vernisáž 1. června, koncert symfoniků bude o dva dny později.
V plánu je také velká výstava bonsají, na niž přijede japonský bonsajový mistr. Ten bude pořádat workshopy, přednášky a demonstrace své práce, a to jak pro odborníky, tak i pro laickou veřejnost. Na programu budou také prezentace aikido neboli japonského umění sebeobrany, gastronomie a další.
Druhý vrchol programu nabídne japonskou kulturu dvacátého prvního a dvacátého druhého století, bude patřit novým technologiím, médiím, do Plzně přijedou umělci tvořící takzvané site specific instalace, tedy projekty přímo pro konkrétní místo, v Plzni především pro industriální prostory. V mezičase by se pak měla uskutečnit výstava japonského multimediálního umělce Rjodži Ikedy. „Ikeda je hvězdou první třídy ve svém oboru, pracuje hodně se zvukem, silným zvukem, hlukem, současně s projektory,” uvedl Šimon.
Plzeň 2015, takzvaný EU Japan Fest připravuje se stejnojmennou soukromou japonskou nadací, v níž jsou zastoupeny nejvýznamnější japonské firmy. Nadace už třicet let existence konceptu Evropské hlavní město kultury nabízí jednotlivým městům svou japonskou programovou linku, přes kulturu se tak dostává i ke kontaktům s podnikateli v dané zemi. Cílem Plzně 2015 je „přivést” na festival umělce a věci za zhruba pět milionů korun, z toho by nadace platila dvě třetiny.
EU Japan Fest bude součástí Japonských dnů 2015, jež dále nabídnou mimo jiné festival japonských filmů, velkou výstavu kaligrafií mladých umělců, japonské divadlo a další. Na Japonských dnech spolupracuje Plzeň s japonským partnerským městem Takasaki a Bezejmennou čajovnou, jež se dlouhodobě zaměřuje na japonskou kulturu.
Kromě Japonska se příští rok uskuteční v Plzni i přehlídky dalších zahraničních kultur, například bavorské, slovenské, francouzské. Plzeň 2015 také oslovuje ambasády a další instituce s cílem dát jim možnost prezentovat se v rámci projektu Plzeň 2015. „Reagovaly už skandinávské země, Rakousko, Holandsko a další,” dodal Šimon.
Foto EHMK
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]