Plzeň bude ředitele divadla napodruhé vybírat ze tří adeptů

O místo ředitele Divadla J. K. Tyla v Plzni se podle dostupných informací utkají tři zájemci, konkrétní jména ale město uvádět zatím odmítá. Jde o lidi, které jako vhodné pro tuto funkci vytipovala třináctičlenná komise, následně byli vyzváni, aby se přihlásili do konkurzu. Komise toho nejlepšího z nich vybere ve druhé polovině prosince, uvedla dnes náměstkyně primátora pro kulturu a předsedkyně výběrové komise Eva Herinková (ČSSD). Plzeň se tak pouští do dalšího pokusu vybrat nového ředitele divadla.Podle neoficiálních informací byli osloveni čtyři adepti, tři z nich se pak skutečně přihlásili, když termín pro uzavřené výběrové řízení vypršel 29. listopadu. Nový ředitel by měl do funkce nastoupit 1. září 2014.

Konkurz na šéfa divadla se koná už podruhé, letos v září komise nevybrala žádného z pěti přihlášených uchazečů. Poté doporučila, aby řízení bylo uzavřené, a sama oslovila konkrétní lidi. Výběr provází diskuse i kritika, mimo jiné kvůli složení komise. Herinková byla opakovaně kritizována pro malé zastoupení odborníků a jejich jednostranné zaměření na žánr opery.

Složení komise a postup se nelíbil některým plzeňským zastupitelům, ale například i bývalému šéfovi plzeňského divadla a nyní řediteli Národního divadla v Praze Janu Burianovi, za kterého se nyní hledá náhrada. Burian kritizoval to, že v komisi je málo odborníků, chybí ekonom i zkušení manažeři divadel. Konkurz se také podle něj dělá ve zbytečném spěchu.

Po odchodu Buriana letos v létě byl vedením plzeňské scény dočasně pověřen Ilja Racek. Převzal těžký úkol, a sice přípravu stěhování Komorního divadla do budovaného nového objektu. Tam má divadlo začít fungovat od září 2014, je ale možné zdržení. Na radnici se totiž vedou spory o financování víceprací, které se v souvislosti s výstavbou objevily a zvyšují tak nasmlouvanou cenu stavby.

Foto archiv 

Napsat komentář