Brno: opozice kritizuje financování kultury

Brněnská Strana zelených chce navrhnout, aby všechny kulturní organizace dostaly stejné příspěvky na kulturu, jako před škrtáním v roce 2011. Současný rozpočtový návrh je nespravedlivý, uvedl předseda brněnské Strany zelených Martin Ander. Například divadlům by podle pravidla z konce roku 2011 měl být snížen příspěvek z městské kasy o pět procent, podle dostupných informací však Národní divadlo Brno dostane neseškrtaný příspěvek. Ten je o deset milionů korun vyšší, než by mělo divadlo dostat, řekl Ander. Navrácení k původní výši příspěvků z počátku roku 2011 chce Strana zelených navrhnout na prosincovém zastupitelstvu.

Radnice zavedla na konci roku 2011 úsporný systém, ve kterém dostanou její příspěvkové organizace o několik procent peněz ročně méně. Například divadla měla dostat o pět procent méně na následujících osm let, Filharmonie Brno dostává o deset procent méně na následující čtyři roky.Návrh rozpočtu města na rok 2014 však podle Andera počítá s tím, že Národní divadlo Brno, které je ve finančních potížích, dostane původní neseškrtanou částku. “S tímto nefér postupem nesouhlasíme a budeme proti němu vystupovat. V roce 2011 jsme upozorňovali, že plošné škrtání v kultuře je nesmyslné. Velká koalice tomu nyní nasadila korunu tím, že ani nedodržuje vlastní pravidla,” uvedl Ander.

Národní divadlo má nyní dluh kolem deseti milionů korun. Nový ředitel Martin Glaser na minulém jednání zastupitelstva představitele Brna upozornil, že instituce je podfinancovaná a že pro zlepšení podmínek v divadle bude potřebovat více peněz, než dosud. Mimo jiné kvůli nedostatečnému financování údajně odešel také bývalý ředitel divadla Daniel Dvořák. Opatření by v rámci rozpočtu měli schvalovat zastupitelé na prosincovém zasedání.

Foto archiv 

Napsat komentář