Plzeň hlavním městem baletu

Ve dnech 6. až 9. 12. 2018 se v Novém divadle v Plzni odehraje setkání tanečníků a odborné veřejnosti. Interpretační soutěže mají nezastupitelnou úlohu v uměleckém a profesním rozvoji tanečníků. Návazně pak dávají možnost výměnných učebních pobytů a stáží, účasti na galakoncertech, nabídky do angažmá u nás i v zahraničí a pozvání na světové soutěže.

Většina z laureátů předchozích baletních soutěží se stala oporami našich baletních souborů, jiní šířili a šíří slávu československého baletu ve světě a někteří se po významné taneční kariéře stali choreografickými či šéfovskými osobnostmi.

Posledního ročníku MBS v roce 2015 v Plzni se zúčastnilo 73 soutěžících z řad profesionálních tanečníků a posluchačů odborných tanečních škol. Letos předpokládáme stejný počet účastníků z Česka, Slovenska, Německa, Maďarska, Polska, Ukrajiny, Itálie, Řecka, Francie, Španělska, Ruska, Japonska a Nového Zélandu.

Výkony soutěžících bude hodnotit pětičlenná mezinárodní odborná porota ve složení: předseda poroty Ivan Liška – Umělecký ředitel Bavorského Junior Ballett Mnichov, předseda Nadace Heinze Bosla, Cyrille Atanassoff – první sólista a profesor pařížské Opery, Ingrid Němečková – hlavní baletní mistryně Finského národního baletu, Tereza Podařilová – baletní mistryně baletu Národního divadla Praha, Lukáš Slavický – šéf baletu Jihočeského divadla v Českých Budějovicích.

Letošní ročník interpretační soutěže, který se bude konat pod záštitou Ministra kultury Antonína Staňka a primátora Města Plzně Martina Baxy, pořádá Taneční sdružení České republiky ve spolupráci s Divadlem J. K. Tyla za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Města Plzně, Plzeňského kraje, Nadace Český literární fond, Muzea Montanelli, firmy Grishko a dalších soukromých subjektů.

Milovníci tance nejen z Plzně budou moci vidět během několika dnů práci velkého množství tanečníků a získají tak přehled o současném stavu baletního umění.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky