Plzeň hlavním městem baletu

Ve dnech 6. až 9. 12. 2018 se v Novém divadle v Plzni odehraje setkání tanečníků a odborné veřejnosti. Interpretační soutěže mají nezastupitelnou úlohu v uměleckém a profesním rozvoji tanečníků. Návazně pak dávají možnost výměnných učebních pobytů a stáží, účasti na galakoncertech, nabídky do angažmá u nás i v zahraničí a pozvání na světové soutěže.

Většina z laureátů předchozích baletních soutěží se stala oporami našich baletních souborů, jiní šířili a šíří slávu československého baletu ve světě a někteří se po významné taneční kariéře stali choreografickými či šéfovskými osobnostmi.

Posledního ročníku MBS v roce 2015 v Plzni se zúčastnilo 73 soutěžících z řad profesionálních tanečníků a posluchačů odborných tanečních škol. Letos předpokládáme stejný počet účastníků z Česka, Slovenska, Německa, Maďarska, Polska, Ukrajiny, Itálie, Řecka, Francie, Španělska, Ruska, Japonska a Nového Zélandu.

Výkony soutěžících bude hodnotit pětičlenná mezinárodní odborná porota ve složení: předseda poroty Ivan Liška – Umělecký ředitel Bavorského Junior Ballett Mnichov, předseda Nadace Heinze Bosla, Cyrille Atanassoff – první sólista a profesor pařížské Opery, Ingrid Němečková – hlavní baletní mistryně Finského národního baletu, Tereza Podařilová – baletní mistryně baletu Národního divadla Praha, Lukáš Slavický – šéf baletu Jihočeského divadla v Českých Budějovicích.

Letošní ročník interpretační soutěže, který se bude konat pod záštitou Ministra kultury Antonína Staňka a primátora Města Plzně Martina Baxy, pořádá Taneční sdružení České republiky ve spolupráci s Divadlem J. K. Tyla za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Města Plzně, Plzeňského kraje, Nadace Český literární fond, Muzea Montanelli, firmy Grishko a dalších soukromých subjektů.

Milovníci tance nejen z Plzně budou moci vidět během několika dnů práci velkého množství tanečníků a získají tak přehled o současném stavu baletního umění.

Reklama

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na