Plzeň je pro rok 2015 Evropským hlavním městem kultury

Plzeň se ode dneška stává za Českou republiku Evropským hlavním městem kultury pro rok 2015. Slavnostní zahájení se bude konat 17. ledna. Nabídne přes šest stovek akcí, většinou dvě denně. Lidé se mohou těšit například na festival nového cirkusu, kdy se přes šest desítek představení odehraje v cirkusových stanech ve městě, ale také v divadle a mezi paneláky. Zakončení projektu, jenž má rozpočet zhruba 430 milionů korun, bude 12. prosince. Sezona nového cirkusu patří mezi jednu z osmi hlavních programových linií Evropského hlavního města kultury. Připraveny jsou unikátní výstavy věnované plzeňskému rodákovi Jiřímu Trnkovi, portréty novozélandských Maorů od Gottfrieda Lindauera, velká expozice současného evropského designu, ale také divadlo, tanec, projekty integrující veřejnost a další.

Přijedou stovky účinkujících ze zahraničí, na programu je například prestižní EU-Japan Fest, který představí japonskou tradiční i moderní kulturu. Z hudebních hvězd v Plzni zahraje na velkém koncertu americká kapela Lynyrd Skynyrd, která v České republice dosud nehrála. V Plzni bude také speciální edice festivalu Rock for People, pořadatelé očekávají účast až dvacet tisíc lidí, vystoupí hudebníci ze všech osmadvaceti členských států Evropské unie.

Cílem projektu Evropské hlavní město kultury je změnit vnímání Plzně jako konzervativního průmyslového sídla na město, v němž je dobré žít a navštívit jej. Už letos Plzeň díky titulu začala více zajímat turisty. Přijelo jich o 18 procent více než loni. V roce 2015 by město rádo zvýšilo počet návštěvníků o 30 procent, v dalších dvou letech o desetinu.

O získání titulu Evropské hlavní město kultury rozhodla v roce 2010 mezinárodní porota. Plzeň letos evropskou kulturu reprezentuje spolu s belgickým městem Mons.

Foto archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]