Plzeň se poprvé představila jako Evropské hlavní město kultury
Zvuk nových zvonů na katedrále sv. Bartoloměje ohlásil Plzeň jako Evropské hlavní město kultury 2015. Asi hodinovou show sledovaly na centrálním náměstí Republiky tisíce lidí, kteří přišli ve čtyřech průvodech symbolizujících čtyři plzeňské řeky. Další lidé stáli před pěti velkoplošnými obrazovkami v přilehlém sadovém okruhu. Podle odhadů organizátorů přišlo do centra na 25.000 lidí.Na plzeňském náměstí Republiky byl 17. ledna slavnostně zahájen projekt Evropského hlavního města kultury. Součástí zahajovací show byl největší videomapping v ČR, přechod švýcarského provazochodce Davida Dimitriho po laně, vystoupení 150 českých a zahraničních umělců a rozeznění nových zvonů na katedrále sv. Bartoloměje.
Při Symfonii zvonů, tedy hlavním zahajovacím momentu oslav, prošel nad hlavami lidí na náměstí ve výšce několika desítek metrů švýcarský provazochodec David Dimitri. Ujít musel zhruba 240 metrů. Ve chvíli, kdy vstoupil po přibližně dvaceti minutách na ochoz katedrály, davy tleskaly.
Na zvony se složili Plzeňané i další dárci. Stometrové kostelní věži chyběly přes sedmdesát let. Za druhé světové války byly původní zvony roztaveny na zbraně. Při mimořádně silném zážitku zaznělo z katedrály všech pět zvonů, tedy čtyři nové a jeden historický.
K plzeňské symfonii se přidaly ve stejnou chvíli i katedrály v dalších městech České republiky i v zahraničí jako třeba v Paříži nebo v Helsinkách. Lidé na náměstí mohli sledovat záběry z jedenácti obřích projektorů, které promítaly na stěny okolních domů, katedrálu i dvě velká plátna příběh města. Před očima jim tak proběhly důležité okamžiky z historie Plzně, bombardování za války i osvobození, život za komunismu i podzim 1989. Diváci pohlédli do tváří slavných rodáků a dalších osobností klíčových pro Plzeň jako byl Josef Skupa, František Křižík, Miroslav Zikmund, Adolf Loos a další. Zazněla skladba z dílny Marko Ivanoviče napsaná speciálně pro dnešní ceremoniál.
“Všechno dobře dopadlo, byla to pro mě krásná emoce ve spojení se zvony. V moment, kdy se David zastavil v polovině, a bylo tam něco evidentně špatně, tak se mi zastavilo srdce. Emoce na mě dolehly také při starých záběrech,” řekl po skončení show Jiří Suchánek, ředitel společnosti Plzeň 2015, jež projekt Plzně jako města kultury připravuje. Podle něj řada prvků byla i pro něj překvapením. Divadelník Petr Forman, pod jehož taktovkou se zahájení uskutečnilo, je tajil až do poslední chvíle.
Zhruba 45 minut dlouhé představení plynule přešlo v koncert, lidem zazpíval například plzeňský rodák Jiří Suchý, po něm i skupina Lucie. Oslavy pokračují až do noci, přesunou se do muzeí, galerií, kulturních sálů, hospod i klubů, které se otevřely.
Na shromaždiště průvodů, které symbolizují čtyři plzeňské řeky, lidé začali přicházet před 15:00. Čekalo na ně mimo jiné vystoupení tanečníků a divadelníků. V čele jednoho z průvodů lidé nesli asi deset metrů vysokou postavu anděla. V průvodech šli členové kulturních spolků, sportovci, zástupci více než padesáti škol i další nadšenci z celého Plzeňského kraje. Nechyběly ani historické a alegorické vozy.
Pro jeden ze zástupů, který “vyplul” od kostela U Ježíška, vyrobili studenti a učitelé 68 lodí. Žáci základních a uměleckých škol a děti z dětských domovů pak lodě navíc vyzdobili. V průvodu šli lidé na chůdách, na jednom z vozů se hrálo loutkové divadlo a rytmus udávali bubeníci Tam Tam orchestra.
Nechyběly ani historické hasičské vozy, mopedy a k vidění byly “pojízdné sochy” sochaře Benedikta Tolara. První z jeho uměleckých aut pokrývala tisícovka malých zrcadel, která se při jízdě pohybovala. Druhý vůz byl zase pokryt plechovými pláty a připomínal pásovce. V zástupech šli i plzeňští ragbisté Pilsen Patriots ve výstrojích a mezi lidmi pochodovaly obrovské svítící loutky.
Stejně jako se plzeňské řeky stékají v jednu, i průvody, které vyšly ze čtvrtí Doubravka, Slovany, Bory a Lochotín, se setkaly na náměstí. Na bezpečnost lidí i zajištění dopravy dohlížejí v ulicích na 400 policistů, v terénu je městská policie a bezpečnostní agentura. S organizací pomáhají dobrovolníci, kterých se přihlásilo téměř dvě stovky.
Třídenní oslavy, které budou pokračovat do neděle, stály asi 20 milionů korun. Do Plzně na ně přijelo i přes dvě stě novinářů nejen z ČR a Evropy, ale také Kanady, USA nebo Koreje. Titul Evropské hlavní město kultury Plzeň ponese po celý rok spolu s belgickým Monsem. Během roku lidem nabídne na šest stovek akcí, včetně výstav, představení a dalších projektů. Cílem města je změnit pomocí projektu vnímání Plzně jako konzervativní průmyslové metropole na město, kde je dobré žít a navštívit jej.
Foto archiv
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]