Plzeň: ve hře je sloučení divadel

Plzeň se zabývá možností přičlenit Divadlo Alfa k pětisouborovému Divadlu J. K. Tyla. Zda by tento krok měl smysl, má ukázat analýza, kterou nyní zpracovává jeden z úřadů magistrátu. Úvahy o spojení obou příspěvkových organizací přiživilo to, že z Divadla Alfa odchází ke konci této sezony ředitel Tomáš Froyda, úmyslu nahrává také stavba Nového divadla za více než 800 milionů korun.“Už loni se hodně diskutovalo o tom, zda Plzeňská filharmonie bude dál samostatným subjektem nebo bude přičleněna do Divadla J. K. Tyla, nyní se diskutuje o Divadle Alfa,” uvedl ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD).

Podle něj se aktuálně zjišťuje, co by šlo propojit a co by to přineslo. “Jestli má smysl včlenit to (Divadlo Alfa) úplně jako organizaci pod divadlo (DJKT), aby existoval jeden právní subjekt, nebo včlenit jen využívání některých služeb, jako je například ekonom a tak dále,” uvedl.

Upozornil, že u příspěvkových organizací typu divadla tvoří hlavní náklady mzdy a provoz budov. “Pokud by byl efekt řádově ve statisících, nemělo by cenu o tom diskutovat. Pokud by se zjistilo, že to jsou miliony korun, má smysl dělat nějaké změny. Vždy ale bude převládat zdravý rozum, aby organizace nebyla poškozena,” dodal Zrzavecký.

“Mluvili jsme o tom v kontextu, že by to mohlo přinést nějaké úspory. Jsem k tomu spíš skeptický,” uvedl primátor města Martin Baxa (ODS). Podle něj úvaha směřovala spíš i k tomu, že by se Divadlo Alfa přestěhovalo do velké budovy, tedy Nového divadla, jež se nyní staví.

Pro zachování současného stavu ale podle primátora hovoří to, že prostory Divadla Alfa byly nedávno za velké náklady zrekonstruovány a jsou plně funkční. “Dále také to, že Divadlo Alfa i pod Froydovým vedením získalo ještě větší jméno a lepší zvuk jako samostatná jednotka,” uvedl. “Spíš se přikláním k zachování stávajícího stavu a vyhlášení výběrového řízení na nového ředitele po Froydovi,” uvedl.

Politici se začali myšlenkou zabývat v souvislosti s odchodem Froydy, který přijal nabídku Jihočeského divadla. Alfu s ročním rozpočtem mezi 25 až 30 miliony korun a 44 zaměstnanci dovede do konce sezony. Podle náměstkyně primátora pro oblast kultury Evy Herinkové (ČSSD) město zatím čeká na jeho rezignační dopis, dorazit by měl během února.

K možnému sloučení se Herinková nechtěla vyjadřovat. “Nad tím jsem se ještě nezamýšlela. Určitě se nabízí víc možností, zatím je to jen idea, nemyslím si, že je to na pořadu dne,” uvedla pouze. O tom, jak bude město postupovat při hledání Froydova nástupce, se dosud nerozhodlo.

Analýzu zpracovává úřad služeb obyvatelstvu, pod nějž spadá odbor kultury. Hotová by mohla být podle náměstka do léta. Otázkou ale je, zda politici, jimž končí mandát, budou chtít v tak zásadní věci rozhodovat, nebo pouze připraví podklady pro své nástupce.

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na