Opera PLUS
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
    • Výherci soutěží
  • Encyklopedie
  • O nás
  • Více
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Klasika
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Postřehy
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Týden s Tancem
Čtení Plzeň: zastupitelé navrhnou proplacení vícenákladů za divadlo
sdílejte:
Opera PLUSOpera PLUS
Font ResizerAa
Mobilní menu Opera PLus
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
  • Encyklopedie
  • O nás
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Klasika
    • Postřehy
    • Týden s tancem
Napište nám
data-width="" data-height="" data-small-header="false" data-adapt-container-width="true" data-hide-cover="false" data-show-facepile="true">
Opera PLUS
Připojte se k největší komunitě klasické hudby Přihlásit se
Sledujte nás
© Opera PLUS 2025 - Všechna práva vyhrazena
Zprávy

Plzeň: zastupitelé navrhnou proplacení vícenákladů za divadlo

ČTKredakce
Publikováno 14/02/2014
sdílejte:
3 minut čtení
sdílejte:

Vedení Plzně navrhne příští týden na mimořádném jednání zastupitelstva, aby město zaplatilo stavební firmě přes dvacet pět celých tři milionu korun včetně DPH za vícenáklady za stavbu divadla. Vyplývá to z včera zveřejněného návrhu usnesení, které zastupitelům předloží primátor Martin Baxa (ODS) a jeho ekonomický náměstek Martin Zrzavecký (ČSSD).

Kvůli navýšení nákladů divadla se dostalo v minulých měsících zastupitelstvo do sporů, které vyvrcholily koaliční roztržkou ODS a ČSSD. Vícenáklady za desítky milionů korun byly také hlavním důvodem, proč opozice a ČSSD odvolaly primátorova technického náměstka Petra Runda (ODS), který měl velké investice města na starosti a proplacení vícenákladů navrhoval.

Kvůli sporům a roztržce ohledně divadla také znovu vyjednává ODS a ČSSD o udržení koalice. Shoda na dostavbě divadla má být jedním z klíčových bodů dodatku koaliční smlouvy. Usnesení, které tento týden zastupitelské kluby ODS a ČSSD vypracovaly, si nechají sociální demokraté potvrdit stranickými orgány. „My se k podpoře vyjádříme prostřednictvím usnesení Okresního výkonného výboru ČSSD. To bude v pondělí,“ sdělil ve středu Zrzavecký.

Navrhované usnesení, o kterém budou příští týden zastupitelé jednat, mimo jiné také posunuje termíny zahájení provozu divadla. Zkušební provoz se má posunout z letošního původně plánovaného 1. května na 15. června a termín uvedení stavby do provozu se posune z 1. srpna na 1. září.Stavba divadla za víc než osm set milionů korun bez DPH patří k stěžejním bodům současného volebního období v Plzni i projektu Evropské hlavní město kultury, jímž bude Plzeň příští rok. V průběhu stavby ale stavební firma Hochtief předložila městu desítky návrhů změnových listů. V listopadu zastupitelé souhlasili se zaplacením dvacet jedna a půl milionu korun na nutné divadelní technologie odpovídající evropským normám. Další vícenáklady za víc než dvacet pět milionů ale odmítli dát. V lednu pak potvrdili proplacení dalšího jedna celá čtyři milionu korun, většinu požadovaných vícenákladů za zemní práce ale opět odmítli platit a nesouhlasili ani s posunutím termínů provozu divadla. Stavební firma nato město upozornila, že pokud požadované vícenáklady nezaplatí, ohrozí to plánovaný začátek provozu budovy, kde jsou už na září plánovány první premiéry.

„Město se tak dostalo do situace, kdy nemá plně ve své moci dokončení stavby tak, aby se stihlo plánované zahájení provozu v novostavbě dne 1. září. Chce-li město zajistit dokončení stavby divadla včas, jeví se jako jediné řešení přistoupit na požadavek zhotovitele a uzavřít s ním dodatek na všechny vícepráce a méněpráce zahrnuté v již odsouhlasených změnových listech a posunout termíny zahájení zkušebního provozu a uvedení stavby do provozu,“ píše se v důvodové zprávě k mimořádnému jednání zastupitelstva. Součástí usnesení je také navrhovaná dohoda města a stavitele, že schválením dodatku je navýšená cena konečná a její případné zvýšení bude možné pouze v případě nových požadavků objednatele, tedy města.

Foto archiv

TémataDivadlo J. K. Tyla Plzeň
Sdílet článek
Facebook email zkopíruj odkaz vytisknout
sdílejte:
Předchozí článek Ptali jste se: Pavel Černoch
Další článek Jenůfa z Bruselu: podívejte se na kompletní záznam
0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Přihlášení
Upozornit na
guest
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opera PLUSOpera PLUS
Sledujte nás
© 2025 Opera PLUS
wpDiscuz
Vítejte zpět!

Přihlášení k účtu

Username or Email Address
Password

Zapomenuté heslo?

Not a member? Sign Up