Plzeňský balet chystá Spartaka

Slavný balet arménského skladatele Arama Chačaturjana Spartakus uvede nově soubor plzeňského Divadla J. K. Tyla. Nastudování titulu, který zachycuje příběh thráckého gladiátora jako vůdce největší vzpoury otroků v římské říši, se ujal umělecký šéf souboru Jiří Pokorný. Premiéra je v sobotu od devatenácti hodin ve Velkém divadle.

„Spartakus vžité představě o romantickém baletu odporuje už tím, že je to ryzí mužský tanec umocňovaný bojovými scénami. Jsou v něm ale i nádherné lyrické scény prodchnuté citem,“ uvedl Pokorný.Inscenace v Plzni vyjde z libreta Nikolaje Volkova, Pokornému ale nejde jen o atraktivní bojové scény. „Obohacením o různé dějové detaily chceme postihnout také rozkol mezi vůdci povstání a myšlenkové pozadí těch událostí vůbec, ale i kontrast mezi tehdejším životem na venkově a zhýralým prostředím Říma,“ uvedl.

Podle Ichové balet Spartakus, velký příběh o touze po svobodě a úniku z poroby doplněný působivou hudbou, v Plzni dosud uveden nebyl. „Z autorova baletního díla tu byla pouze v roce 1975 nastudována Gajané, dvakrát pak tančil soubor na jeho symfonickou suitu Maškaráda, a to v letech 1965 a 1994,“ uvedla.

Světovou premiéru měl balet v Leningradě v roce 1956. „Chačaturjan v něm plně uplatnil svůj osobitý styl těžící ze spojení arménských folklorních prvků s tradicí ruské symfonické hudby devatenáctého století a s podněty impresionistické instrumentace. Působivá hudba nepřestává lákat mnohé světové tvůrce,“ dodala. Pro svou náročnost je titul vnímán i jako zkouška interpretační vyspělosti baletních souborů.

Podle Pokorného patří titulní role Spartaka k velkým snům tanečníků. V Plzni ji nastudovali Petr Hos a Richard Ševčík, Spartakovu ženu Frygii ztělesní Jarmila Dycková s Nelou Mrázovou. Výpomoc v bojových scénách poskytne tanečníkům skupina historického šermu, za dirigentským pultem bude stát Jiří Štrunc, scénu vytvořil Tomáš Moravec, kostýmy Tomáš Kypta.

Foto DJKT Plzeň

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky