Po boku Slovenské filharmonie vystoupí mezzosopranistka Polina Shamaeva

Koncerty Slovenské filharmonie pokračují ve čtvrtek a v pátek 24. a 25. února 2022. Slovenská filharmonie a Slovenský filharmonický sbor (sbormistr Jozef Chabroň) vystoupí pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Soubory doprovodí mezzosopranistka Polina Shamaeva. Pod vedením šéfdirigenta zazní díla Igora Stravinského, Giji Kancheliho a Sergeje Prokofjeva. Koncerty budou probíhat v režimu OP a začnou v 19:00 hodin.

Polina Shamaeva (zdroj Slovenská filharmónia)
Polina Shamaeva (zdroj Slovenská filharmónia)

Dramaturgickou novinkou únorového programu bude skladba gruzínského skladatele Giji Kančeliho Nu.Mu.Zu, což v sumerštině, nejstarším písemném jazyce světa, znamená „Nevím“. Daniel Raiskin k programu únorové dvojice koncertů na začátku 73. koncertní sezóny řekl: „Kančeli je jedním z mých nejoblíbenějších současných skladatelů, skladba Nu.Mu.Zu, kterou budeme hrát, je jednou z jeho posledních. Má obrovské duchovní poselství. Je velmi sugestivní, krásná, proto jsem si ji vybral. Jako host jsem nastudoval jednu z Kančeliho skladeb právě v Bratislavě v roce 2015, se Slovenským filharmonickým sborem. Byla to skladba Styx pro sólovou violu, smíšený sbor a orchestr a jsem rád, že si nyní můžeme tohoto výjimečného skladatele znovu připomenout. Zajímavá bude celá dramaturgie koncertu. Před Kančelim zazní suita z baletu Pták Ohnivák Igora Stravinského a na závěr velkolepá kantáta Alexandr Něvský s vynikající mezzosopranistkou Polinou Shamaevou a Slovenským filharmonickým sborem. Vím, že Kančeli byl velkým obdivovatelem Stravinského, jehož 140. výročí narození si připomínáme.“ Pták Ohnivák vznikl na objednávku Sergeje Ďagileva a jeho pařížského souboru Les Ballets Russes. Kantáta pro mezzosoprán, sbor a orchestr, op. 78 Alexandr Něvský Sergeje Prokofjeva vznikla v roce 1939 přepracováním původní filmové hudby ke stejnojmennému filmu ruského režiséra Sergeje Ejzenštejna.

Slovenská filharmonie a Slovenský filharmonický sbor kantátu několikrát uvedli na domácích i zahraničních koncertních pódiích (Pražské jaro, Festival de Strasbourg atd.). Slovenský filharmonický sbor vystoupil také v roce 1988 s Claudiem Abbadem a Vídeňskými filharmoniky při provedení díla s promítáním úryvků z Ejzenštejnova filmu ve vídeňském Musikvereinu.

Sólistkou koncertů Slovenské filharmonie bude mezzosopranistka Polina Shamaeva, sólistka moskevského divadla Novaya Opera a Maďarské státní opery.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments