Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Aktuality z tanečního světa: 420PEOPLE odkládají premiéru, Miřenka Čechová uvádí ve středu Baletky, studenti Konzervatoře Duncan Centre představují svou tvorbu ve čtvrtek a v pátek a v sobotu v Ponci má novou premiéru tanečnice a choreografka Cécile Da Costa. Novinky na letošní rok podrobně představuje Cirk La Putyka a je tu také Pedagogický seminář s Jeanem-Christophem Paré s akreditací MŠMT pro pedagogy a choreografy.


420PEOPLE: Poprvé a naposledy (foto ze zkoušky Pavel Ovsík)

420PEOPLE přesouvají projekt POPRVÉ A NAPOSLEDY na nové „magické“ datum 4. 4. 2022 ve 20:22 v La Fabrika
Těšili jsme se na premiéru jako už dlouho ne a bohužel nám není přáno. Zasáhl nás covid, se kterým bychom si snad do úterý poradili, ale hlavně se zranil jeden z našich tanečníků,“ napsal soubor na svém facebookovém profilu. Zatím ještě zůstávají ve hře předpremiérová uvedení 24. a 27. února.

„Prvotřídní restaurace, velkolepá tančírna i tajů-plný prostor, který už dlouho čeká na otevření… Vintage hits, oslava 60. a 70. let, číšníci v tančírně, tanečníci v restauraci, herci mezi diváky, živá kapela, ale především nečekaní a tajemní hosté. To vše a mnohem více na vás čeká pod rouškou tmy s lahví vychlazených bublinek! Na místo, kde se vše odehraje „POPRVÉ A NAPOSLEDY“, nikdy nezapomenete, to vám garantuji!“ vzkazuje Václav Kuneš, choreograf a režisér inscenace a umělecký ředitel souboru současného tance 420PEOPLE.

420PEOPLE: Poprvé a naposledy (foto ze zkoušky Pavel Ovsík)

Hrají a tančí: Tanečníci 420PEOPLE, Jakub Prachař, Dana Batulková, Jan Maxián, Vojtěch Dyk (host večera), Marek zelinka, Anna Polívková, loutkař Jiří Zeman & loutka Anton.
Více informací na: www.420people.org a www.lafabrika.cz/1462/program/poprve-a-naposledy-predpremiera-21-02-2022-19-30

420PEOPLE jsou soubor současného tance, který patří už 14 let k tomu nejlepšímu, co česká taneční scéna nabízí. Založili ho Václav Kuneš a Nataša Novotná po návratu z jednoho z nejprestižnějších světových souborů tanečního divadla – Nederlands Dans Theater Jiřího Kyliána. Společná vize vybudovat v Praze svůj vlastní soubor současného tance dala vzniknout značce 420PEOPLE, která v sobě má vepsanou českou telefonní předvolbu a v současné době působí na české i mezinárodní divadelní a taneční scéně. Soubor 420PEOPLE je spojením moderní interpretační úrovně, profesionality, výjimečné originality, promyšlené hravosti a odvahy. Ve svém novém studiu Maiselovka v centru Prahy pořádá také v současnosti pohybové workshopy a lekce pro veřejnost. Více www.420PEOPLE.org

 


Miřenka Čechová (foto Ondřej Košík)

Miřenka Čechová chystá divadelní dramatizaci knižního bestselleru Baletky
Divadelní soubor Spitfire Company uvede ve středu 23. února od 20 hodin v Paláci Akropolis premiéru dramatizace stejnojmenné knihy Baletky režisérky, tanečnice a spisovatelky Miřenky Čechové. Na rozdíl od hybridních onlinových metaBaletek, které reagovaly na vlnu emocí způsobených vydáním autobiografického románu z prostředí taneční konzervatoře v 90. letech, sledují Baletky příběh zaslepené lásky a oddanosti k systému, jehož cílem je předělat lidskou bytost do formy výkonného produktu. Představení přináší ponor do duše dívky bojující proti manipulaci, teroru a ztrátě vlastní identity černým humorem a dětskou naivní anarchií.

Multimediální scénický projekt Miřenky Čechové sleduje za doprovodu bizarního a absurdního humoru, filmu, animace, živé hudby a v neposlední řadě baletu, člověka zmítaného strachem, destrukcí a zaslepenou poslušností, slibuje produkce inscenace: „Pečlivé propojení všech složek se odehrává na pozadí surreálných, fyzicky expresivních obrazů a výtvarných objektů, které představují univerzálně platné fenomény manipulace a teroru. Je rebelie jediné východisko, jak se utkat se svíravým diktátem zkostnatělé instituce a nesnesitelnou nesvobodou?

Kniha zachycuje syrový popis reality z pozice rebelující puberťačky. To, co následovalo po jejím vydání, zachycuje má intimní zpověď v metaBaletkách. Připravované divadelní Baletky hledají cesty, jak neztratit samu sebe, nenechat se zmanipulovat a neuvěřit tomu, v co vás systematicky nutí. Tedy v nulovou sebehodnotu. Zamýšlím se v nich nad tím, zda pomyslné schody k baletnímu snu vedou vzhůru ke svobodě, anebo naopak dolů, do propasti absurdní lidské prázdnoty. A jelikož je to často humor, který nás zachraňuje před zoufalstvím a depresí, nahlížím na tento příběh skrze optiku léčivého smíchu,“ prozrazuje Miřenka Čechová.

Miřenka Čechová ve svých představeních ráda pracuje s výraznou vizuální a hudební složkou. K výtvarné spolupráci tentokrát přizvala malířku a sochařku Evu Matoušovou, která je autorkou scénografie a metaforických objektů. O hudební doprovod se stejně jako v metaBaletkách postará DJka Mary C a skladatel Martin Tvrdý, s nímž Čechová vytvořila oceňované představení Miss AmeriKa.   

Premiéru Baletek uvede Palác Akropolis 23. února, následují reprízy 24. února (v rámci festivalu Malá inventura), 15. března a 8. května.

Píše Miřenka Čechová, kreslí Eva Matoušová

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments