Po boku slovenských těles vystoupí přední pěvečtí sólisté a klavírní virtuoska Zhang Zuo

Ve čtvrtek a v pátek 1. a 2. prosince se Slovenská filharmonie a Slovenský filharmonický sbor (sbormistr Thomas Lang) představí pod taktovkou pravidelného hosta sezón SF, českého dirigenta Petra Altrichtera. Sólisty večera budou čínská klavíristka Zhang Zuo "Zee Zee" a tři vynikající pěvečtí sólisté – sopranistka Simona Houda Šaturová, mezzosopranistka Jana Kurucová a tenorista Juraj Hollý. Koncerty začínají v 19:00 hodin.
Zhang Zuo (zdroj Zhang Zuo)
Zhang Zuo (zdroj Zhang Zuo)

Úvodní skladbou večera bude Koncert pro klavír a orchestr č. 24 c moll, KV 491 Wolfganga Amadea Mozarta v podání čínské klavírní virtuosky Zhang Zuo “Zee Zee”. Laureátka mnoha soutěží je díky své elektrizující a vášnivé hře považována za jednu z nejlepších mladých interpretek. Vyrůstala v Německu, kde se v pěti letech začala učit hrát na klavír. O tři roky později už vyhrávala klavírní soutěže a poprvé vystupovala na koncertech. Svůj první klavírní recitál odehrála v deseti letech. Ve studiu pokračovala v USA na University of Rochester a magisterský titul získala na prestižní Julliard School. Klavíristka vystupuje v koncertních sálech po celém světě po boku renomovaných orchestrů a věnuje se také komorní hře. Je držitelkou mnoha mezinárodních ocenění.

Mozartův Koncert pro klavír a orchestr č. 24 c moll, KV 491 inspiroval mnoho dalších skladatelů, například Beethovena a Brahmse. Následovat bude Symfonie č. 2 B dur Lobgesang op. 52 Felixe Mendelssohna Bartholdyho se Slovenským filharmonickým sborem. Lobgesang (Chvalozpěv) vznikl na objednávku města Lipska u příležitosti 400. výročí vynálezu knihtisku Johannesem Gutenbergem. Po symfonickém úvodu díla zazní sborové a sólové části zkomponované na biblické texty s protestantským chorálem Nun danket alle Gott.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments