Po deseti letech se v Manětíně rozezněly historicky cenné varhany

Po desetileté snaze o záchranu zazněly včera v plné síle historicky velmi cenné varhany v kostele sv. Barbory v Manětíně na Plzeňsku. Barokní nástroj, od jehož umístění do kostela letos uplyne 300 let, pochází z dílny varhanáře Leopolda Spiegela.

Varhany kostela svaté Barbory v Manětíně (foto Svět podle Jakuba)
Varhany kostela svaté Barbory v Manětíně (foto Svět podle Jakuba)

Jedinečnost varhan spočívá v tom, že mají původní barokní zvuk z doby svého vzniku. Na rozdíl od jiných nástrojů, které se postupně po staletí zvukově přizpůsobovaly hudebnímu vkusu dané doby, hrají manětínské varhany stejně jako před 300 lety.

„Nástroj se podařilo celý odborně a velmi šetrně zrestaurovat do dnešního velmi krásného stavu. Je to rarita, dostáváme se do úplně barokního zvuku té doby. Podle odborníků patří mezi top deset nástrojů v této zemi,“ uvedl Marek Roštík ze spolku Svět podle Jakuba, který před deseti lety začal vyvíjet aktivity a pořádat benefice na záchranu varhan. Před deseti lety, když se spolek rozhodl o záchranu nástroje bojovat, to ale nadějně nevypadalo. Dřevěné píšťaly i skříň varhan byly silně zasažené červotočem, poškozené byly i některé kovové píšťaly, u nichž výzkumný ústav potvrdil napadení takzvaným cínovým morem.

Nakonec se ale podle Roštíka podařilo zachránit naprostou většinu původního fondu varhan. Věrnými kopiemi byly nahrazené jen dvě malé cínové píšťaly. „Dřevěné píšťaly napadené červotočem se musely ošetřit nebo truhlářsky opravit. Všechny podstatné intonační prvky ale zůstaly zachovány, tudíž se zvuk neztratil,“ řekl Roštík. Při renovaci měchů čekalo opraváře další překvapení. Přišlo se na to, že části měchů jsou ještě z daleko staršího nástroje. „Jsou druhou nejstarší hrající částí v České republice, jsou z roku 1530, což je naprostá rarita,“ uvedl Roštík.

Oprava varhan, skříně a další úpravy stály nakonec přes tři miliony korun, původní odhady počítaly až s dvojnásobkem ceny. Spolek Svět podle Jakuba, kteří založili Roštíkovi na počet svého zemřelého syna na podporu mladých umělců, svými aktivitami získal na opravu asi 700.000 korun, na opravu přispěl významně i Plzeňský kraj a pomohlo také Ministerstvo kultury.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 3 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments