Po kolejích do opery

  1. 1
  2. 2
  3. 3

aneb Jak jsem nešel a pak přece jen šel do Stodolní
Cestopisně-operní črta 

Fenomén operních víkendů konečně zasáhl i Čechy. Ale proč se ale hned rozjíždět do Curychu nebo do Milána. Zkuste se vypravit třeba jenom do Ostravy, kde Národní divadlo moravskoslezské připravuje některé víkendové programy tak, abyste v sobotu a v neděli zhlédli nejen jejich nejlepší představení, ale také dramaturgické lahůdky z operního repertoáru, které jinde (ani doma, a často ani v blízkém středu Evropy) vidět nemůžete.12:19 Odjezd z Hlavního nádraží. Ceny a dojezdové časy jsou u několika dopravních společností srovnatelné, zvláště pokud u Českých drah disponujete slevovou kartou. Takzvaná cenová válka výrazně stlačila ceny právě na trase Praha – Ostrava. Zvolili jsme České dráhy, spíše z důvodů vyhovujícího odjezdového času.

Odjíždíme přesně, ale zcela přeplněným vlakem, i když mě pokladní ujišťovala, že sobotní polední spoj do Ostravy nebývá nikdy přeplněn. Takže dnes je výjimka, která potvrzuje pravidlo. Doufám tedy, že jediná. Kupé zoufale přetopeno. Kamarád usilovně studuje obsah Ohnivého anděla z Opery Anny Hostomské. Před týdnem si ode mě vypůjčil i stejnojmenný Brjusovův román, který ho zatím nenudí. Rada 1.: Do Ostravy si kupte i místenku.

12:36 Zjišťujeme letmo nadhozeným dotazem u průvodčí, zda vlak disponuje také restauračním vozem. Nikoliv. Chudáci spolucestující, co jedou až do Žiliny. Rada 2.: Vybavte se občerstvením na cestu. I před operou vyhládne.

13:03 Přijíždí vozík s občerstvením. Dáváme si kávu, jejíž cena nás udiví. 10 Kč (slovy deset korun) ovšem odpovídá kvalitě, v tomto případě součtu cen obalu, míchátka, cukru a mléka v bistru. Rada 3.: Nedávejte si ve vlaku kávu, ale pokud musíte, objednávejte si čaj.

Pospávání a čtení všeho, co mi padlo pod ruku. Také psaní začátku tohoto článku (proboha o čem mám psát?).

15:45 Příjezd do stanice Ostrava-Svinov. To není ale ta správná zastávka.

15:50 Ostrava Hlavní nádraží. Pouhých pět minut zpoždění. Úžasné. Nenechte se zastrašit nadchody z nástupišť, vlastní nádražní hala vypadá mnohem lépe a nabízí řadu stánků, s tím co potřebujete. V sobotu je výběr ale omezený.15:52 Před nádražím stanoviště taxíků. Taxikář nás velmi ochotně a rychle za 170 korun doveze do hotelu Harmony na Mariánských Horách. Vydání účtenky bez problémů. Pomáhá se zavazadly.

15:53 Hotel je nově renovován. Zvenku působí snad trochu fádně. Uvnitř nás čeká s úsměvem velmi příjemná recepční. Zápis proběhne během dvou minut. Vše vysvětlí za další dvě minuty.

15:57 Hotelové pokoje jsou menší, ale dobře a účelně vybavené. Perfektně čisto. Ze šestého patra, kde bydlím, zajímavý výhled na město, které určitě neslyne právě urbanistickou čistotou.

16:00 – 16:30 Sprcha, převlečení do obleku.

16:32 Jak se dostat do centra? Recepční poradí jet tramvají. Jsou to pouze čtyři stanice. Lístky je možno koupit v automatu nebo u řidiče tramvaje. Automat nenalézáme.

16:37 Přijíždí tramvaj. Žádáme korpulentní řidičku o nákup dvou lístků do centra v ceně 16 korun. Ta se na nás hrubě oboří, že má jen hodinové lístky za 30 korun. Trochu šok, ani tak z té ceny, ale jak s námi jedná. Hlavně, že to turistům v oblecích ukázala, když nevědí, jak to tady chodí… Poněkud pak ztrácí čas, když je marně hledá v taštičce na přístrojové desce. Pak nemá drobné, takže se složíme. Za zpozornělých pohledů cestujících jedeme šest minut do centra na konečnou. Rada č. 4: Kupte si lístky v automatu, zachováte si tvář i drobné. Tramvaj zastavuje přímo u budovy Divadla Antonína Dvořáka (takový nese nápis, i když z boku budovy naleznete pomník Bedřicha Smetany). Budova má trochu bizarní moderní přístavbu pro technické zázemí, působí opraveně.Šok vás čeká při pohledu naproti, podél příjezdové trati tramvaje je několik domů zcela vybydlených se zatlučenými okny a dveřmi, zjevně už několik let opuštěných.

16:55 Před operou je třeba se najíst. Náhodně vybraná restaurace Astoria na centrálním Masarykově náměstí neoslní stylovým designem, ale nabídne slušné jídlo z obsáhlého jídelníčku, který také obsahuje několik balkánských specialit.U vchodu neočekávaně potkáváme staršího vousatého zarytého operního fanouška z Prahy, se kterým zkřížil cestu určitě každý pravidelnější návštěvník opery v Čechách. Poznávací znamení: kroksy v létě i v zimě.

18:00 Vyzvedáváme lístky v pokladně. Ochotná a příjemná je pokladní, stejně jako celý personál v divadle. Divadlo je pro mě trochu tajemné, nemohu si po skoro dvaceti letech vybavit stavební dispozici.

18:03 Trochu se vzpírám jít na úvodní slovo k opeře. Krátká přednáška místního dramaturga Daniela Jägera je ovšem k věci a diváka neznalého náročného opusu uvede do historie díla. Možná by se ještě mohl trochu věnovat i režijní koncepci (později zjistíme, proč to neudělal). Proslov si krátím popíjením campari s grepovým džusem, spojení bufetu a přednáškového sálu je výborné! Úvod je bohatě navštíven, lidé dokonce musejí stát, ale prostor je členitý a s velmi dobrou akustikou pro mluvené slovo. Můžete si také zkrátit čas prohlídkou výstavy Fantóm Nejedlého Jiřího Surůvky v přilehlých prostorách. Ale raději to neriskujte (mluví ze mě profese galerijního kurátora).

18:20 Úvod končí. A na co to vlastně jdeme? Aha, to jsem ještě nenapsal – dnes se hraje Operní událost roku (jak zní slogan divadla), tedy Ohnivý anděl Sergeje Prokofjeva, který je teprve po třetí uváděn na českých scénách.

18:25 Dopíjím koktail a přesouvám se na místa na balkón. Hlediště je menší, ale prostor je opraven a působí nesmírně útulně. Program nečtu, protože jsem si zapomněl brýle na blízko.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments