Po půstu přináší Liberečtí Bizetovy Lovce perel
Pro současné obyvatele Evropy je Oceánie, ostrovní země východu, stále málo známým územím. Neobvyklá propojení Evropy Hedvábnou stezkou po Via Regia až do Španělska kdysi v dávné minulosti objevují badatelé stále. Před tisíci léty to byl známý cestovatel Marco Polo. Architektura, náboženství a kultura těchto 7 500 ostrovů východu jsou podnes pro Evropana haleny do exotického hávu.
Bizetovo pojetí Lovců zavádí většinou návštěvníka do zcela neznámé oblasti lidské civilizace i po sto padesáti létech od premiéry. Triádu osudů komponoval skladatel ve třech dějstvích s obsazením jedné sopranistky, tenora, barytonisty a basisty.
Proslulost Lovců perel dosáhla především v Evropě ojedinělým použitím motivů indické hudby. Na scéně pražského Národního divadla byla uvedena v roce 1889. V českých divadlech se v poslední době objevuje častěji. V Ústí nad Labem volným spojením motivů Salvátora Dalího uvedla dílo Andrea Hlinková. V klasickém pojetí Lovce perel uváděli v olomouckém a opavském divadle. Lovci jsou inscenováni také například jako moderní bulvár v civilním oblečení, za přímého natáčení televize na ulici velkoměsta. Jedna z pařížských inscenací dílo ztvárňuje jako krutý osud domorodců.
Díky Bizetově opeře a také obchodům se Španěly byla ostrovní oblast známa filatelistům a školákům především jmény Sumatra, Jáva, Borneo a Celebes. V roce 1959 navštívili východní ostrovy cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund. Později se stal známým ostrov Havaj. Děj opery se odehrává na Cejlonu. V roce 1513 sem přijíždějí španělští dobrodruzi, kteří objevují svět perel, které získali od podmaněných domorodců. Ovládají tamější lovce a nutí je k potápění za nelidských podmínek. Ve velkých hloubkách lovcům praskají bubínky, ohrožuje je dekomprese, kdy se při rychlém vynoření dostává vzduch do krve a může způsobit poškození plic.
Bizet se zpracováním tématu přesouvá od romantismu k verismu. Vnáší do děje krutost trestu za lásku a ještě vše vystupňuje upálení hrdiny.
Na libereckou scénu přivádí aktéry realizační tým režisérky Ladislavy Košíkové. Hudební nastudování připravil léty zkušený domácí dirigent Martin Doubravský.
Dirigent Martin Doubravský má za pultem odslouženou řádku let a škála oper, koncertů či průvodní hudby je dnes již jeho práce jako dokonalého řemeslníka. Lovci perel jsou premiérou i v jeho dirigentské činnosti.
Sólistům Lovců vévodí tajemná a krásná, svůdná kněžka Leila, která podlehne a poruší s milencem tradiční zdrženlivost. Debutem Livie Obručníkové Vénosové v této roli dovršuje sólistka dlouholeté liberecké angažmá.
V Liberci působí již léta angažovaní cizinci. V roli Nadira se představí poměrně mladý nadaný tenorista Sergey Kostov. Za již několikaletou pěveckou dráhu naplnil dvanáct rolí v operách z programu divadla F. X. Šaldy.
V roli Zungy alternují dva barytonisté Andrij Shkurhan a Pavol Kubáň. První z nich procestoval jako sólista většinu zemí světa. Získal četná ocenění a v Liberci se objevuje pravidelně. V České republice je znám především z krajských divadel. Pavol Kubáň je slovenský pěvec, s prvními mezinárodními zkušenostmi ze Semperovy opery v Drážďanech a několika scénách v Čechách. Je bratislavským absolventem Vysoké školy múzických umění.
V roli velekněze a soudce, vynášejícího tvrdý rozsudek za provinění proti pohlavní zdrženlivosti režisérka alternuje dva zpěváky. Jan Hnyk vystudoval konzervatoř v Praze a další studia absolvoval v Curychu. Jako vítěz pěveckých soutěží působí na několika scénách v Čechách včetně Národního divadla. V Liberci alternuje roli velekněze s Josefem Kovačičem, odchovancem Severáčku.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]