Po teroristickém útoku ve Vídni byli umělci i diváci uvězněni v divadlech

Pondělní večer ve Vídni jen několik hodin před začátkem karanténní uzávěry využila řada obyvatel k návštěvě divadel a koncertních síní. Očekávání návštěvníků, že poklidně stráví kulturní večer ale dramaticky přerušil teroristický útok. Například z divadla Burgtheater evakuovala policie hosty až po půlnoci.
Teroristický útok ve Vídni 2020 (zdroj FB)

Státní opera v pondělí uvedla operu Komedianti od Ruggera Leoncavalla a melodrama Sedlák kavalír od Pietra Mascagniho. Krátce před pauzou, která začala ve 20:40, se objevily první zvěsti o střelbě. Opera se ale rozhodla v představení pokračovat. O vážnosti situace se tak mnozí z publika dozvěděli až při závěrečné děkovačce od ředitele opery Bogdana Roščiče, který návštěvníky informoval o nařízení bezpečnostních sil neopouštět budovu. Ve vyprodaném sále v té době bylo 1000 diváků.

Mluvčí opery, která byla rovněž v budově, uvedla, že návštěvníci zachovali klid a po Roščičově oznámení pokračovali v aplaudování umělcůmm. O hysterii či panice podle ní nebylo ani stopy. Roščić pak pravidelně přítomné seznamoval s aktuálním vývojem událostí.

První skupina, která mohla operu opustit, byly děti vystupující v představení. Jejich rodiče mohli po 23:00 pod ochranou policie přijet a děti si převzít. Krátce před půlnocí se pak organizovala evakuace prvních návštěvníků, a to metrem. Soupravy odjížděly linkou číslo čtyři směrem na konečnou stanici Hütteldorf, tedy směrem z centra Vídně. Po půlnoci byla vypravena i evakuační souprava s posledními lidmi opačnou trasou.

Útok zaskočil i návštěvníky nedalekého divadla Burgtheater, které bylo v kontaktu s policií od samého počátku. Divadlo na výzvu úřadů uzavřelo dveře zevnitř tak, aby mohly být použity jen jako únikové cesty. Diváci byli rovněž vyzváni, aby budovu neopouštěli. Informoval je osobě ředitel Martin Kušej, který původně plánoval proslov k publiku v souvislosti s nadcházející karanténou. “Lidé byli velmi nápomocní a zachovali naprostý klid,” uvedla mluvčí divadla. Divadlo se evakuace dočkalo po zhruba tříhodinovém čekání, hosté ho podobně jako ze Státní opery opustili metrem.

Kvůli teroristickému útoku uvízla asi tisícovka návštěvníků také v budově Koncertního domu (Konzerthaus), kde se konaly dva koncerty bubeníka Martina Grubingera se salcburským dechovým orchestrem. Zatímco posluchači prvního koncertu, který skončil ve 20:00, stihli ještě nerušeně odejít, návštěvníci toho druhého v budově uvízli. Koncertní dům nakonec za doprovodu policie opustili okolo půlnoci, a to rovněž metrem.

Naopak publikum, které si přišlo poslechnout Vídeňské symfoniky ve Zlatém sále Hudebního spolku (Musikverein), mohlo ještě sál i budovu opustit, protože vystoupení skončilo před 20:30. To ale nemohla asi stovka hostů ve Skleněném sále Hudebního spolku, kde ve 20:00 začalo vystoupení kytaristy Hanse Theessinka. Poslední skupina byla evakuována po půlnoci asi v 0:20.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments