Týden s tancem

Světové taneční a baletní soubory na sítích, video databáze choreografické tvorby a český „divadelní netflix“. Laureáti Cen Divadelních novin i vyhlášení nominací na Ceny Thálie.
Inscenace Panoptikum choreografky Lenky Vagnerové získala Cenu Divadelních novin (foto Michal Hančovský)

Restriktivní opatření na živou kulturu se pomalu opět rozbíhají skrze Evropu od nás přes Německo a Francii až po Velkou Británii, pročež je nabíledni, že k umění se opět divák dostane prakticky výlučně pouze skrze obrazovky svých chytrých zařízení.

Dramox a Film naživo
Českou divadelní scénu online nabízejí v aktuální době dva internetové portály. První projekt – Film naživo, vznikl již na jaře během první vlny pandemie a po prvním uvedení představení Amerikánka se dočkal podpory Ministerstva kultury ČR a Nadace PF, díky čemuž vznikl unikátní divadelně kinematografický formát. Od 1. listopadu je desítka představení, k nimž patří inscenace mimo jiné od souborů Losers Cirque Company nebo uskupení La Putyka, ke zhlédnutí za základní cenu vstupenky 99 korun.

Současně vznikla rovněž platforma Dramox, jíž se okamžitě začalo přezdívat divadelní Netflix. Streamovací služba, která za měsíční předplatné 299 Kč nabízí největší výběr záznamů divadelních představení koncentrovaných na jednom místě. V aktuální době jsou v archivu inscenace z Dejvického divadla, Národního divadla Brno nebo Divadla Vosto5, v budoucnu by se však nabídka měla rozrůst rovněž o záznamy tanečních a baletních titulů.

Na tvorbu moderního a současného tance je zaměřena mezinárodní databáze UbuWeb Dance. Ta zdarma nabízí výběr z tvorby choreografů od Jiřího Kyliána, Matse Eka, Mauricce Béjarta, Piny Bausch, Carolyn Carlson až po Angelina Preljocaje, Wayna McGregora nebo uskupení DV8 či La La La Humans Steps.

 

Krátké taneční filmy světových baletních souborů
Na pole tanečního filmu se pustilo hned několik předních světových baletních souborů Na svých YouTube kanálech tak nabízí např. Scottish Ballet choreografie Trace od Helen Pickett a Oxymore Sophie Lalane, které byly vytvořeny na zakázku pro letošní Edinburgh International Festival. Pakliže se zdarma zaregistrujete na webu souboru, budete dostávat novinky z online světa a informace o dalších aktivitách přímo do vaší e-mailové schránky.

New York City Ballet v rámci své digitální podzimní sezóny vypustil pětici zhruba půlhodinových krátkých filmů v rámci New Works Festival, pro nějž byly vytvořeny choreografie tančené na různých místech New Yorku. Každý film obsahuje vždy rovněž rozhovor s tvůrci.

To hvězdy American Ballet Theatre spojily síly s umělci jiných žánrů (hudba, multimédia, vizuální umění aj.) a vznikla čtyři „pas de deux“, kde se ve vzájemné spolupráci představí na příklad Cassandra Trenary s umělkyní Kat Sullivan nebo Gabe Stone Shayer se zpěvačkou Alicou Keys. Kromě výsledných filmových klipů jsou k dispozici opět i krátké dokumenty z příprav.

Tvorbu svých umělců v průběhu nucené karantény a nouzových stavů ukazuje na svém YouTube ve stále přibývajících filmových miniaturách rovněž National Ballet of Canada.

V rámci oslav Světového dne baletu v minulém týdnu zveřejnil berlínský Staatsballett úryvek ze svého podzimního gala From Berlin with Love. Ke zhlédnutí je tak romantická choreografie Pas de Quatre (Anton Dolin na motivy Julese Perrota) a pas de deux z baletu KorzárYanou SalenkoDaniilem Simkinem.

V pátek 6. listopadu pak bude londýnský Royal Ballet na svém webu ve 20.00 středoevropského času streamovat oceňovanou choreografii Flight Pattern z roku 2017 od Kanaďanky Crystal Pite, v níž se autorka na 3. symfonii Henryka Góreckého snažila vyrovnat s otázkami uprchlické krize. Záznam bude online do 5. prosince, do 8. listopadu je pak za 16 liber stále ke zhlédnutí tříhodinové gala představení The Royal Ballet Back On Stage.

Balet ND, Oněgin – Alina Nanu a Patrik Holeček (foto Serghei Gherciu)

Nominace na Ceny Thálie a Ceny Divadelních novin
V pondělí 2. listopadu byly zveřejněny nominace na Ceny Thálie 2020. V kategorii Baletu se čtyřmi nominacemi vede Balet Národního divadla – za roli Josefa K. v inscenaci Kafka: Proces Maura Bigonzettiho (recenze zde) nominaci získal již dvojnásobný držitel ocenění, bývalý první sólista první scény Ondřej Vinklát, dále bodovali představitelé hlavních rolí z Crankova baletu Oněgin (recenze zde). Patrik Holeček v titulní roli, Alina Nanu coby Taťána a Irina Burduja jako Olga. O cenu se utká rovněž Frederika Kvačáková ze Severočeského divadla Ústí nad Labem díky interpretaci role Frida 1 v baletu Frida Mariky Hanouskové Mikanové a Michal Heriban, jemuž nominaci vyneslo sólo v inscenaci Panoptikum Lenky Vagnerové (recenze zde). Širší nominace již byly zveřejněny v článku zde.

Slavnostní večer s předáváním cen bude streamován online dne 14. listopadu ve 20.00, odkaz bude zveřejněn na oficiálních stránkách Cen Thálie.

To Ceny Divadelních novin mají již své vyhlášení za sebou. V pondělní podvečer se o to postaralo uskupení Holektiv během krátkého videozáznamu v režii Jakuba Říhy z Prostoru39 zveřejněného na Facebooku periodika. V kategorii Tanečního a pohybového divadla bylo za předchozí sezónu 2019/2020 oceněno Panoptikum Lenky Vagnerové.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments