Počet účastníků čtvrtého ročníku Letní hudební akademie Kroměříž je rekordní

V hudebních dovednostech a znalostech se v těchto dnech v Kroměříži zdokonaluje přes sedmdesát studentů konzervatoří a vysokých škol. Počet účastníků čtvrtého ročníku Letní hudební akademie Kroměříž (LHAK) je rekordní, řekl dnes její zakladatel, dirigent Tomáš Netopil. Akce je mezinárodní, letos se jí kromě tuzemských studentů účastní i jejich kolegové z Nizozemska, Německa, Polska nebo Slovenska.

Barbara Maria Willi (zdroj Letní hudební akademie v Kroměříži)
Barbara Maria Willi (zdroj Letní hudební akademie v Kroměříži)

Studenty vedou v individuálních hodinách špičkoví lektoři, například klavírista Ivo Kahánek, violoncellistka Michaela Fukačová nebo cembalistka Barbara Maria Willi. “Každý student má garantované minimálně čtyři hodiny, čtyři opravdu osobní setkání s kantorem. Samozřejmě mohou studovat i komorní hudbu, mají přístup k přednáškám, které pro ně připravujeme, účastní se koncertů. A má to i malý soutěžní podtext. Na závěr každé akademie vybereme tři nebo čtyři laureáty, kterým se věnujeme v příštím roce. Hrají s orchestrem a celý rok se o ně snažíme starat,” uvedl Tomáš Netopil.

Na žádném z předchozích ročníků akademie nechyběl student kroměřížské konzervatoře Jakub Křivánek, mezi účastníky figuruje také letos. Od šesti let hraje na housle. “Oproti jiným podobným akcím je to tady nabité jak lektory, tak programem. Lze se přihlásit na komorní nebo i na sólovou hru. Já jsem tady na obojí, takže během týdne musím zvládnout pět hodin s lektorem sólové hry, pak mám ještě šest hodin komorní hry a do toho ještě komorní orchestr, který je tady letos poprvé. V sólové hře jsme všichni napůl u Jiřího Vodičky a Fjodora Rudina, v komorní hře nás vede Pavel Nikl a komorní orchestr vede Tomáš Netopil,” řekl Křivánek.

Letní hudební akademie Kroměříž, Tomáš Netopil (zdroj Letní hudební akademie Kroměříž)
Letní hudební akademie Kroměříž, Tomáš Netopil (zdroj Letní hudební akademie Kroměříž)

Naopak premiérově přijela na akademii studentka zpěvu na pražské konzervatoři Jana Hozmanová. “Jsem tady úplně poprvé, jsem tady nejmladší, takže se trošku bojím. První dojmy jsou takové, že je to hodně těžké, ale všechno se dá. Je to skvělá zkušenost, poznám i jinou profesorku,” uvedla Hozmanová, kterou na akademii vede lektorka Kateřina Kněžíková.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments