Podcast PLUS Hany Polanské: Rozhovor s Evou Karczag a Bettinou Neuhaus

Naše květnové setkání v podcastové debatě se dvěma významnými osobnostmi světové taneční improvizační scény a zároveň dědičkami postmoderního tance je dokladem, že vztah mezi improvizací a moderními experimentálními tanečními směry není kontrastem mezi vyčerpaným a novým. Spíše má povahu vzájemné ozvěny či podvědomého zrcadlení. Myšlenky Evy Karczag a Bettiny Neuhaus, legendárních umělkyň vyrůstajících v bouřlivých šedesátých letech, se netýkají minulosti, ale toho, co vidí každý den – a proto jsou nám blízké. Díky svým bohatým profesním i osobním zkušenostem se dokážou autenticky vyjadřovat k duchu dnešní doby, kterou společně prožíváme a tančíme.

Eva Karczag je umělkyně s maďarskými kořeny, která splupracovala v 70. letech např. s Trishou Brown, uskupením Strider aj. navazuje na post-Judsonovskou estetitku svou vlastní uměleckou praxí, např. ve spolupráci s Crisem Crickmayem a dalšími umělci z jiných oborů.

Bettina Neuhaus je německá tanečnice a lektorka SRT (Skinner Releasing Technique), která v posledních letech udržuje čilý tvůrčí i pedagogický vztah nejen s Prahou, ale i s Brnem (spolek ORBITAspace), ve své umělecké praxi propojuje dlouholetou zkušenost práce s tělem v dialogu s umělci z jiných oborů (hudba, výtvarné umění, světelný design aj.).

Jana Novorytová a Mish Rais jsou performerky, pedagožky, kurátorky, spoludirektorky CreWcollective a organizátorky celé akce.

Performativní přednáška “Along the Lines”, o které se v podcastu hovoří, se uskutečnila 5. května 2024 v prostorách Studia Hrdinů. Na přednášku navazoval týdenní workshop pod vedením obou lektorek zaměřený na rozvoj performativních a pedagogických dovedností a kompetencí. Akce se konala za podpory EU NextGeneration, Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury České republiky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments