Podzimní novinky Supraphonu

Ediční plán z oblasti klasické hudby největšího tuzemského hudebního vydavatelství je pečlivě připravován ve značném časovém předstihu. Žádají si to nejen zahraniční distributoři, které má Supraphon nyní ve čtyřiadvaceti zemích světa, ale i náročnost produkce jednotlivých projektů tohoto hudebního žánru.

„Ovšem ediční plán musí zároveň pružně reagovat i na různé nepředvídatelné události a výzvy,“ dodává šéfproducent klasické hudby Supraphonu Matouš Vlčinský, který zároveň upřesňuje tituly letošního podzimu: „Supraphon příznivcům klasické hudby přinese během podzimu řadu zajímavých nahrávek. Za pozornost stojí sonáty Viktora Kalabise, které do jisté míry reflektují i dramatické události roku 1968. Za nahrávkou stojí vynikající čeští interpreti v čele s klavíristou Ivo Kahánkem. Posluchače bezpochyby zaujme osobitá nahrávka cyklu písní Winterreise Franze Schuberta v podání basisty Jana Martiníka s klavírním doprovodem Davida Marečka. Vánoční album připravila ve spolupráci s Jaroslavem Krčkem a jeho souborem Musica Bohemica mezzosopranistka Dagmar Pecková a své druhé album, věnované mozartovským objevům, představí fenomenální hornista Radek Baborák se svým souborem. Zlatým hřebem podzimní produkce Supraphonu jistě bude pomyslné poslední slovo Jiřího Bělohlávka s ČF k dílu Bohuslava Martinů. Vedle První symfonie na CD vyjde ve světové premiéře nahrávka pastorální opery Čím lidé žijí, jejíž vizuální zpracování již také brzy představí Česká televize na Mezinárodním televizním festivalu Zlatá Praha. V Supraphonu i u klasiky nezapomínáme na novou éru vinylových desek. Příznivci vinylového zvuku se mohou těšit na úspěšná a mezinárodně oceněná dvořákovská alba souboru Pavel Haas Quartet či legendární nahrávku Mé vlasti s Českou filharmonií vedenou Rafaelem Kubelíkem.“

Supraphon svoji podzimní produkci z oblasti klasické hudby zahájí 21. září vydáním Sonát pro violoncello, klarinet, housle a klavír Viktora Kalabise – jedné z nejvýraznějších osobností české hudby 20. století. Album sestavené z jeho tří sonát nahrál skvělý klavírista Ivo Kahánek společně s předními českými interprety: violoncellistou Tomášem Jamníkem, klarinetistkou Annou Paulovou a houslistou Janem Fišerem.

Na CD i v digitálních formátech se rovněž 21. září objeví pozoruhodná nahrávka cyklu písní Zimní cesta (Winterreise) Franze Schuberta v interpretaci basisty Jana Martiníka, který je jedním ze vzácných pěvců s velkým, barevným hlasem a nezměrnou citlivostí pro intimitu písní. Soutěžní vavříny (2007 finalista soutěže Placida Dominga „Operalia“, 2009 vítěz BBC Cardiff Singer of the World v kategorii „Píseň“) i zkušenosti z operních scén (mj. sólista Staatsoper Unter den Linden Berlin) jen potvrzují jeho mimořádné dispozice. Po loňském supraphonském debutu v nahrávce oratoria Epos o Gilgamešovi Bohuslava Martinů přináší nyní Jan Martiník svou Zimní cestu s citlivě doprovázejícím klavíristou Davidem Marečkem.

 

Již začátkem  října se v nabídce Supraphonu objeví jedna z prvních předzvěstí blížících se Vánoc. Populární mezzosopranistka Dagmar Pecková se rozhodla letos nadělit svým příznivcům speciální dárek v podobě vánočního alba, které příznačně nazvala Nativitas (Zrození). Posluchač se potěší českými a moravskými koledami i něžnou poetikou vánočních písní z českých barokních kancionálů 17. století, ale také invenčním výběrem z koled evropských národů. Neomylný je vkus Dagmar Peckové ve výběru hudebníků. Jaroslav Krček umocňuje kouzlo těchto písní nejen v roli dirigenta souboru Musica Bohemica, ale i jako autor aranží. Album ozdobí i hlasy mezinárodně úspěšného vokálního souboru Gentlemen Singers. Na vydání prvního vánočního alba Dagmar Peckové naváže i její stejnojmenné vánoční turné, které vyvrcholí 20. a 22. prosince koncerty v pražském Kostele sv. Šimona a Judy.

Těsně před letošním říjnovým turné do Japonska vydá hornista a dirigent Radek Baborák se svým Baborák Ensemble mozartovské dvojalbum, sestavené z Koncertantní symfonie a skladeb pro lesní roh. Radek Baborák si neváhal upravit např. nevyužitou větu ze symfonie pro doplnění chybějících částí nedokomponovaného hornového koncertu. Z dochovaných fragmentů zde tímto způsobem vznikly hned dva „nové hornové koncerty“. Do kontextu objevování krásně zapadá mnoha záhadami opředená Koncertantní symfonie pro čtyři dechové nástroje s orchestrem, K 297b. Ta je zde nahraná v Baborákově úpravě pro původní mozartovské obsazení. Dvojalbum se objeví na CD, ale i na Spotify a všech možných dalších streamovacích službách 5. října.

 

Vydání nahrávky komorní opery Bohuslava Martinů Čím lidé žijí v podání České filharmonie vedené Jiřím Bělohlávkem a řady předních sólistů představuje současně vrchol i závěr Bělohlávkovy pozoruhodné diskografie z díla Martinů. Premiérová nahrávka pastorální opery vznikla ze tří koncertních provedení v prosinci 2014. Na albu vyjde spolu s nahrávkou Symfonie č. 1. a její realizaci podpořila Nadace Bohuslava Martinů. V prodeji se album objeví 19. října.

Supraphon letos na podzim potěší rovněž diskofily, kteří si užívají novou éru vinylových desek. Koncem října vydá z diskografie v současnosti mezinárodně nejoceňovanějšího komorního souboru Pavel Haas Quartet hned dva tituly: Kvintety a Smyčcové kvartety Antonína Dvořáka, které zdobí Gramophone Award, nejprestižnější světové ocenění v oblasti klasické hudby. Další hudební lahůdkou na vinylu bude legendární nahrávka Smetanovy Mé vlasti, kterou nahrál v roce 1990 Rafael KubelíkČeskou filharmonií.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]