Pokuta 20 milionů pro Intergram znovu ve hře

Nejvyšší správní soud (NSS) vrátil Krajskému soudu v Brně případ pokuty 20 milionů korun, kterou vyměřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) autorskému svazu Intergram za zneužití dominantního postavení.
Ilustrační foto (zdroj Freepik)
Ilustrační foto (zdroj Freepik)

Krajský soud letos v červnu pokutu zrušil a případ vrátil antimonopolnímu úřadu k novému projednání, ten podal kasační stížnost k NSS. Za stejný postup potrestal ÚOHS i autorský svaz OSA, ten dostal pokutu 10,7 milionu korun.

Úřad potrestal Intergram za to, že od roku 2009 do roku 2014 vyžadoval po hotelech a dalších poskytovatelích ubytování platby za přijímače na pokojích, aniž by zohledňoval, zda byl pokoj obsazený nebo prázdný. “Požadoval tak od provozovatelů ubytovacích zařízení platbu odměn i z neobsazených pokojů, v nichž prokazatelně k užití dotčených práv nemohlo dojít,” uvedl v prosinci 2020 ÚOHS po svém prvostupňovém rozhodnutí.

Intergram podal proti rozhodnutí rozklad, ten ale v červnu 2021 předseda ÚOHS Petr Mlsna zamítl a svaz tak musel pokutu zaplatit. Bránil se podáním správní žaloby ke Krajskému soudu v Brně, který jeho argumenty vyslyšel a letos v červnu pokutu zrušil.

Krajský soud dospěl k závěru, že antimonopolní úřad vůbec neměl pravomoc ve věci rozhodovat, protože na autorské poplatky se vztahuje autorský zákon a rozhodování tak spadá do pravomoci ministerstva kultury.

Se závěry krajského soudu ale Nejvyšší správní soud nesouhlasí a ve své argumentaci odkazuje na předchozí rozhodnutí NSS i na rozhodnutí Soudního dvora EU. Potvrzuje sice argument krajského soudu, že Intergram mohl být pokutován ministerstvem kultury, ale pouze v rozsahu autorského zákona. “Z pohledu hospodářské soutěže mohl platby autorských odměn zkoumat pouze ÚOHS. Ten měl pravomoc prověřovat, zda Intergram jakožto kolektivní správce nezneužil své dominantní postavení v oblasti hospodářské soutěže,” uvedl soud v odůvodnění.

Identicky krajský soud i NSS rozhodly už dříve v případě autorského svazu OSA. NSS minulý týden zrušil rozsudek krajského soudu a případ mu vrátil k opětovnému posouzení stejně jako v případě Intergramu. „Věřím, že Krajský soud rozhodnutí ÚOHS a jím uloženou pokutu v novém řízení zruší. Rozhodnutí NSS pouze stanovuje rozsah kompetencí dozorových orgánů. Nic to nemění na faktu, že OSA své tržní postavení nijak nezneužíval. Máme pro to dostatek silných argumentů,“ uvedl v komentáři pro ČTK Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Krajský soud v Brně musí nyní oba případy znovu posoudit a vzít přitom v potaz právní stanovisko NSS.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments